Кина рециклира нуклеарни отпад

Кинески научници овладали су технологијом за рециклирање нуклеарног горива, што би могло да допринесе знатном повећању производње електричне енергије у тој земљи. Истраживање је трајало више од две деценије. Кина планира изградњу још неколико стотина нуклеарки.

У Научном истраживачком центру у Пекингу кинески стручњаци су начинили велики продор у вајању уранијума и плутонијума из поново прерађеног горива у нуклеарним централама. То је имало за циљ обезбеђивање додатних енергетских извора потребних за наставак привредног бума.

У Кини ради 13 атомских централа, а та земља има тренутно довољно нуклеарног горива за наредних 50 до 70 година. Ново откриће могло би продужити рок залиха на чак 3.000 година.

"Током експеримента добили смо квалитетни уранијум и плутонијум. Тест је био веома успешан'', каже директор Националне корпорације за прераду нуклеарног горива Ванг Џунфенг.

Нови процес подразумева обнављање фисионог и фертилног материјала за добијање нуклеарног горива, али још није доступан у индустријске сврхе.

"Кина је међу неколико земаља које су успешно рециклирале утрошено нуклеарно гориво. Спремни смо да дамо упутства и другим државама које то желе да ураде'', каже директор Националне нуклеарне корпорације Сун Кин.

Ипак, поновна прерада нуклеарног горива изазива контроверзе, на једној страни плутонијум се може користити за производњу нуклеарног оружја, а на другој, трошкови су значајно већи него у случају да се гориво употреби једном и ускладишти као нуклеарни отпад.

Неколико држава Западне Европе, Русија и Јапан, већ обављају сличну рециклажу ради добијања уранијума и плутонијума, смањења нуклеарног отпада и безбедног затварања нуклеарног циклуса.

Кина је највећи потрошач енергије на свету. Та земља и даље је веома зависна од угља као енергента, али је усвојила амбициозни план изградње још неколико стотина атомских централа.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. јул 2025.
25° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом