Завршен референдум у Судану

Референдум о подели Судана, који је трајао недељу дана, завршен је. У неким деловима јужног Судана већ почињу да славе настанак нове државе.

Референдум, којим би могла да настане најмлађа држава света, завршен је недељу дана од отварања гласачких места. Званичници и посматрачи истичу високу излазност и хвале миран процес гласања.

Резултати су почели да пристижу убрзо после затварања бирачких места, мада се не очекују изненађења, будући да скоро сви верују да су хришћани на југу гласали за отцепљење.

Мохамед Ибрахим Халил, председник комисије за референдум, рекао је да је гласало 83 одсто гласача регистрованих на југу и 53 одсто гласача са севера, док је у иностранству гласало 91 одсто уписаних.

Халил је рекао да верује да ће референдум бити оцењен као "добар резулат према међународним стандардима".

"Сви показатељи указују да југ нагиње ка одвајању", нагласио је Халил додајући да се надао да ће земља остати уједињена.

Вођа мисије Уједињених нација у јужном Судану Езекиелу Лол Гаткут, коментаришући референдум, рекао је да је најмање 98 одсто људи гласало за одвајање, преноси Си-Ен-Ен.

"До сада нисам срео ниједног Суданца са југа који је гласао за јединство", навео је Гаткут.

Очекује се да ноћас житељи јужног дела Судана прославе настанак нове, најмлађе државе света.

Владајућа партија на северу поновила је да је спремна да прихвати независност јужног дела земље, док ће се о демаркацији граница, правима на нафту и статусу спорног региона Абијеи још преговарати.

Очекује се да ће, ако процес одвајања јужног дела Судана заврши, нова држава бити проглашна у јулу. За успех референдума довољна је проста већина, а званични резултати ће бити објављени почетком фебруара.

Југ и север Судана водили су дводеценијски грађански рат у којем је живот изгубило преко 2 милион људи. Рат је окончан мировним споразумом 2005. године чиме је отворен пут за референдум.

Тај рат није повезан са сукобом у провинцији Дарфур, који је почео 2003. и у којем је погинуло 300.000 људи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом