Још једно признање Палестине

Чиле је последња у низу држава која је признала независност Палестине. Палестинци кажу да Израел мора да прихвати њихову потребу за државом, Израел тврди да оваква признања штете преговорима.

Расте број земаља Латинске Америке које признају палестинску државу, у оквиру граница из 1967. године, пре израелске окупације. Последњи је пре неколико дана то учинио Чиле. Палестинци најављују да ће у септембру тражити признање палестинске државе у Уједињеним нацијама, али се томе оштро противе Израел и Вашингтон.

Откако су пре више од две деценије Палестинци једнострано прогласили независност, палестинску државу признало је више од 100 земаља. Последњег дана 2010. године у Бразилији је свечано постављен камен-темељац прве амбасаде независне државе Палестине на америчком континенту. Бразилски пример следили су Аргентина, Боливија, Еквадор и Чиле.

"Чиле је признао Палестину као слободну, независну и суверену земљу. Тиме доприносимо опстанку израелске и палестинске државе на Блиском истоку, које могу да живе у миру и просперитету, са признатим и безбедним границама", изјавио је председник Чилеа Себастијан Пињера.

Палестинска страна жели да оснује државу у Појасу Газе и на Западној обали, с источним Јерусалимом као главним градом, на територијама које је Израел освојио у рату 1967. године.

"Ми не вршимо никакав притисак. Ми покушавамо да убедимо наше суседе, преговараче на израелској страни да прихвате чињенице да ми треба да имамо сопствену државу и да живимо у миру поред њих", истиче палестински амбасадор Мохамед Набхан.

Израел и Сједињене Државе осуђују унилатералне потезе палестинских власти, називајући их контрапродуктивним.

"Нажалост, та признања палестинске државе могу имати негативне последице на преговарачки процес, јер охрабрују илузију међу Палестинцима да могу да прескоче директне преговоре и крену другим путем, што никада у прошлости није функционисало, а неће ни и у будућности. Једино решење за наш проблем је да се кроз директне преговоре дође до споразума на основу онога што се две стране заиста договоре у оквиру већ усаглашених принципа", рекао је амбасадор Израела у Србији Артур Кол.

Раскорак са стањем на терену

Док се декларативно сви залажу за мир и компромис, на терену је ситуација сасвим другачија. Израел наставља да гради јеврејска насеља у Јерусалиму и на Западној обали, упркос критикама Америке и Европске уније.

"Парадокс ове читаве ситуације јесте да управо та тврдоћа и конзервативизам помажу и приближавају неком решењу, јер све више држава Латинске Америке, али и Европске уније, губи стрпљење. Посредно расте притисак на Израел и на Нетанијахуа, а његове конзервативце приближава решењу које би коначно после шест деценија могло да реши блискоисточни конфликт", тврди уредник Политике Бошко Јакшић.

У септембру истиче рок који је Барак Обама предложио за постизање мировног споразума. У септембру заседа и Генерална скупштина Уједињених нација, од које Палестинци очекују да гласа за њихову независност.

Аналитичари кажу да је то могуће, али да ће на признање Палестине у Савету безбедности Американци, по свој прилици, ставити вето.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом