Диоксин затвара немачке фарме

У Немачкој забрањена продаја јаја, живинског меса и свињетине са још 934 фарме како би се спречило да се на тржишту појаве производи који су потенцијално загађени диоксином.

Немачке власти забраниле су продају јаја, пилетине и свињетине са још 934 фарме у земљи из страха да су животиње биле храњене штетним диоксином.

Министарка пољопривреде и за заштиту потрошача Илзе Ајгнер изјавила је да су власти Доње Саксоније откриле да је један произвођач осумњичен за продају хране загађене диоксином сакрио своје испоруке у 934 фарме.

Ајгнерова је објаснила да је продаја тим фармама забрањена како би се спречило даље растурање потенцијално загађених производа.

Због пронађених високих концентрација диоксина у јајима и пилетини прошле недеље забрањена је продаја тих производа за неколико хиљада фарми у Немачкој.

Министарка Ајгнер представила је акциони план оштријих мера контроле сточне хране, док земљу још потреса скандал због открића токсичне хемикалије диоксин у јајима, пилећем и свињском месу.

Последице тог скандала осећају се сада и на међународном нивоу. Јужна Кореја прва је забранила увоз свињетине из Немачке, затим је Русија пооштрила контролу, а онда је Кина такође забранила увоз свињског меса и јаја, пренео је Дојче веле.

Из британских супермаркета уклоњени су прехрамбени производи у којима су коришћена увозна јаја из Немачке загађена диоксином, Словачка је ограничила увоз.

"Из ранијих сличних криза те врсте знамо да потрошачи све убрзо забораве ако се деси једанпут. Али, ако се понавља онда то може заиста да наруши репутацију немачке пољопривреде, изјавио је професор Харалд фон Вицке са универзитета Хумболт у Берлину.

Петина прихода од извоза

Немачка пољопривреда петину прихода зарађује извозом и потражња за њеним прехрамбеним производима је све већа. Зато је квалитет од великог значаја, упозорио је професор Вицке.

"У првој половини овог века удвостручиће се потражња за храном у свету. Са растом прихода потрошача расту и њихови захтеви у погледу квалитета", каже професор Вицке.

Килограм брашна у Немачкој кошта 30 центи, литар пуномасног млека 58, а килограм шећера 69 центи. Прехрамбени производи у Немачкој никада нису били тако јевтини као данас - пре једног века људи су за храну и пиће трошили више од половине буџета, данас седмину.

Удружења сељака одавно упозоравају да ниске цене воде ниском квалитету.

Истичући да су цене хране у Немачкој изузетно ниске, професор Матијас Хорст је објаснио да је то последица веома јаке конкуренције.

"Овде је веома развијена мрежа дисконта и преко њих се продаје 44 одсто хране, што обара цене. Оне су веома ниске у односу на друге европске земље", рекао је Хорст.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом