Српски туристи у Тунису безбедни

Туристи из Србије у Тунису нису угрожени, иако земљу потресају жестоки сукоби демонстраната и полиције. У престоници ноћас убијен један младић, а на југу државе убијено четворо демонстраната и држављанка Швајцарске. У држави уведен полицијски час.

Српски туристи који одмарају у тунишанским туристичким центрима су безбедни, иако ту земљу већ месец дана потресају сукоби, који су стигли и до престонице.

У амбасади Србије у Тунису кажу да су демонстрације одржане и у Сусу и Хамамету, где се наши туристи најчешће одмарају, али да је за сада све у реду.

"Туристи који се налазе у Сусу и у Хамамету, према информацијама туристичких водича који су на лицу места, добро су и око туристичких комплекса и хотела за сада нема безбедносних опасности", речено је у амбасади.

У тунишанским хотелима су "заробљени" и хрватски туристи, преносе Независне новине. Више од 170 грађана Хрватске не сме да напусти хотеле, а према незваничним информацијама, у случају ескалације сукоба, локалне власти су обећале да ће помоћи туристима да оду из земље.

Разликују се подаци о жртвама сукоба између омладине незадовољне ниским животним стандардом и полиције. Власти Туниса тврде да су немири за сада однели 23 живота, а независне организације наводе да је погинуло 66 људи.

Током протекле ноћи, у главном граду, Тунису, погинуо је један 25-годишњи младић, док је у граду Дар Шабан убијена држављанка Швајцарске.

Према писању Швајцарских медија, жена је стајала на балкону и посматрала догађаје на улицама, када је један полицајац пуцао у њу.

Један амерички новинар је рањен у ногу, током нереда у близини зграде државног радија, преноси АП.

Агенција Франс прес јавила је да су сукоби били посебно жестоки у предграђима престонице, где живи око 300.000 људи. Сведоци наводе да су се пуцњи и крици чули током целе ноћи.

У немирима је оштећено више општинских зграда, запаљена су два аутомобила испред просторија регионалне управе, а оштећене су и околне продавнице и једна апотека.

Становници кажу да су запањени размерама штете, а улице су препуне остатака уништених аутобуса и запаљених гума.

И у граду Доузу, на југу Туниса, било је жртава, јавила је агенција Ројтерс.

"Било је најмање четворо мртвих које сам видео", рекао је један очевидац. Нереди су избили када су демонстранти почели да бацају камење, на шта је полиција одговорила употребом сузавца.

Активисти за заштиту људских права верују да је полиција употребила прекомерну силу против демонстраната.

Уједињене нације, Европска унија и САД изразили су забринутост због реаговања тунишанске владе на нереде.

Високи комесар УН за људска права Неви Пилај изјавила је да су протести били мирни и да су снаге безбедности одговориле прекомерном силом, у супротности са међународним стандардима.

Власти Туниса јуче су увеле полицијски час на неодређено време, што је први такав случај од доласка на власт председника Зине ел Абидин Бен Алија, 1987. године.

Немири су почели средином децембра 2010. године, у унутрашњости Туниса, када се један младић демонстративно убио на улици, пошто му је полиција одузела воће и поврће које је продавао без дозволе. Талас незадовољства се, затим, проширио и на друге градове.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
29° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом