Хезболах срушио владу

Влада Либана пала, пошто су министри из Хезболаха дали оставке. Разлог неспоразум око трибунала УН који истражује убиство бившег либанског премијера Рафика Харирија.

Једанаест либанских министара из Хезболаха и савезничких партија дало је оставку, због чега је пала Влада националног јединства.

Они су позвали председника Мишела Сулејмана да формира нову Владу, а као разлог за оставке навели су неспоразум око трибунала УН који истражује убиство бившег либанског премијера Рафика Харирија, оца садашњег премијера Саада Харирија.

Оставке су објављене у тренутку када је премијер Харири боравио у Вашингтону на састанку са америчким председником Бараком Обамом, пренеле су светске агенције.

Либански премијер је због тога скратио посету САД.

Од трибунала УН очекује се да оптужи чланове Хезболаха за убиство бившег премијера, због чега се страхује од нових сукоба између либанских муслимана, шиита и сунита. Министри су претходно навели да траже да Харири пристане да сазове хитан састанак Владе, због кризе око трибунала.

"Отварајући пут за формирање нове Владе, министри дају своје оставке, надајући се да ће председник брзо предузети неопходне кораке у формирању нове Владе", рекао је министар енергетике Џибран Базил.

Харири није давао изјаве после састанка с Обамом, али је амерички председник понудио подршку САД, казао је један неименовани званичник.

Хезболах је имао два министра у Влади са укупно 30 чланова, на основу договора о подели власти из новембра 2009. године. Савезници Хезболаха, шиитски покрет Амал и лидер хришћана маронита бивши генерал Мишел Аун, имали су још осам министара.

Хариријева сунитска партија и савезници, такође, маронити и Друзи имали су 15 министара, а пет преосталих именовао је председник, наводи Би-Би-Си.

Застој у раду због кризе око трибунала довео је до пада Владе, после 14 месеци од формирања. Влада се састала на брзину само једном у последња два месеца и није могла да задобије подршку Парламента за буџет.

Харири је убијен 2005. у експлозији бомбе, која је, такође, убила још двадесет две особе. Тај догађај је поларизовао Либан. Проирански Хезболах који има подршку Сирије је порекао било какву умешаност у злочин и осудио УН трибунал, тврдећи да се ради о завери.

Убијени Харири био је сунит и имао је подршку хришћана који су ценили његове напоре да смањи утицај Сирије на Либан.

Званичници су уочи данашњег пада Владе Либана рекли да је пропао дипломатски покушај Сирије и Саудијске Арабије да се постигне договор о смањењу политичких напетости у Либану.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом