Читај ми!

Откуд бактерија у води на Институту за мајку и дете; Бегенишић: Вода за пиће у Београду потпуно безбедна

Бактерија не доспева у водоводне цеви, "Београдски водовод" одржава мрежу и одговара до водомера, до уласка у зграду или било који други објекат, рекао је за РТС Раде Бегенишић из тог предузећа и поручио да је вода за пиће у Београду потпуно безбедна. Објаснио је и шта би могао да буде разлог лошег узорка због којег је Институт за мајку и дете повремено био без воде.

Након вести да је у водоводном систему Института за мајку и дете откривена бактерија легионела, цеви су дезинфиковане, а болница је периодично била без воде. Како бактерија може да доспе у цеви, колико се често вода за пиће у Београду контролише и да ли је у свим деловима водовода једнако безбедна?

Раде Бегенишић, директор Сектора за контролу и управљање београдским водоводним и канализационим системом, рекао је да бактерија не доспева у водоводне цеви и да у "Београдском водоводу" врло строго воде рачуна о контроли квалитета.

"На две недеље су све тачке исконтролисане и од нас и од Градског завода за јавно здравље", истиче Бегенишић.

Што се тиче Института за мајку и дете, каже да не зна како су они то открили, и да су у Водоводу само добили информацију од њих да узорак није добар.

"Вероватно су посумњали, не знам на који начин, али често се пута јавља да у објектима да имате славине, у свим објектима, па и у болницама, да долази до контаминације самих славина. При узорковању на самој славини долази до купљења тих бактерија са врха славина. То је карактеристично за болнице или за нека друга места где може прљавим рукама да се приђе славинама", објашњава Бегенишић.

Када су сазнали за случај, додаје, послали су одмах цистерне и обуставили снабдевање Института за мајку и дете, и ушли са Градским заводом за јавно здравље у процедуру за решавање проблема.

"Београдски водовод" одржава мрежу и одговара до водомера

Напомиње да "Београдски водовод" одржава мрежу и одговара до водомера, до уласка у зграду или било који други објекат.

"До водомера одржавамо и поправљамо кварове. Инсталације које су унутар зграде, унутар куће, су нешто о чему треба да брине домаћин. Значи, да ли ће да дезинфикује, како ће да испира и то. Ми често пута, на захтев Градског завода, улазимо у акцију дезинфекције објеката и помажемо у том смислу", истиче Бегенишић.

Потврдио је да је вода за пиће у Београду потпуно безбедна.

"Азбестне цеви нису проблем"

Бегенишић је, упитан за наводе о азбестним цевима, негирао да оне могу бити проблем.

"Азбестне цеви нама су више проблем зато што су крхке и често долази са азбестним цевима до кварова, тако да ми мењамо те цеви, трудимо се да у плану замене цеви, мењамо те азбестне цеви. Али оне немају никакав контакт. Тај прашкасти материјал у оквиру азбеста нема никакав контакт са водом који би неком направио проблем око квалитета", објаснио је директор Сектора за контролу и управљање београдским водоводним и канализационим системом.

уторак, 15. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом