ЕУ уводи санкције Белорусији?

Европа би требало да размотри поновно увођење санкција Белорусији, каже немачка канцеларка Меркел. ЕУ размишља о адекватним мерама којима ће одговорити на збивања после избора у Белорусији, каже Кетрин Ештом.

Немачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је да би Европа требало да размотри поновно увођење санкција за Белорусију после одржавања председничких избора у тој земљи 19. децембра.

Након састанка са италијанским премијером Силвијом Берлусконијем, Меркелова је рекла да се дешавања у Белорусији посматрају са великом забринутошћу, те да нажалост морамо поново да говоримо о санкцијама, јавио је АП.

У Бриселу је раније данас председник Европског парламента Јержи Бузек, на састанку посвећеном ситуацији у Белорусији, рекао да је белоруско руководство нелегитимно.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност примила је представнике белоруске опозиције и цивилног друштва, као и шефа дипломатије Сергеја Мартинова.

Ештонова је том приликом истакла солидарност ЕУ са политичким затвореницима у тој земљи и осудила репресију, хапшења и малтретирања представника цивилног друштва.

Она је Мартинову пренела да ЕУ размишља о адекватним мерама којима ће одговорити на збивања после избора у Белорусији и да ће одлука о томе бити донета на предстојећем састанку шефова дипломатије ЕУ 31. јануара.

Европска унија и САД последњих година уводиле су забране путовања за истакнуте белоруске званичнике и замрзле део имовине Белорусије на Западу, а неке европске земље су од тада укинуле санкције како би подстакле реформе Минска.

Белоруске власти су, после објављивања резултата избора у децембру, према којима је председник Александар Лукашенко убедљивом победом освојио четврти председнички мандат, привеле више стотина активиста и подигле оптужницу против 31 особе због учешћа у демонстрацијама које су окупиле неколико хиљада људи.

Лукашенко је после тога изјавио да иза нереда у Белорусији стоје стране структуре и велики новац, а Минск је 31. децембра обуставио све операције Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС), која је осудила председничке изборе у тој земљи.

Поводом збивања у Белорусији огласили су се бројни светски званичници, који су позвали Минск да хитно ослободи све који су ухапшени на политичкој основи. У једној од првих реакција министар спољних послова Шведске Карл Билт рекао је да ће Лукашенко и још неколико десетина званичника одговорних за постизборно насиље и хапшења бити враћени на листу ЕУ за забрану издавања виза.

Висока представница Европске уније за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон и америчка државна секретарка Хилари Клинтон изразиле су дубоко жаљење због одлуке Белорусије да оконча рад мисије ОЕБС-а у Минску, а генерални секретар УН Бан Кимун позвао је белоруске власти да ослободе ухапшене демонстранте и поштују људска права.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом