Јужни Судан корак ближе независности

Излазност на референдуму о независности јужног Судана биће већа од 60 одсто, колико је потребно да би референдум постао обавезујући, саопштили организатори. Референдум, који је почео 9. јануара, трајаће недељу дана. Прелиминарни резултати почетком фебруара.

Организатори референдума о независности јужног Судана саопштили су да ће излазност бити већа од 60 одсто, колико је потребно да би референдум постао обавезујући, чиме се ова територија примакла корак ближе самосталности.

"Проценат учешћа грађана на референдуму премашиће 60 одсто", саопштио је члан комисије Суад Ибрахим Еиса, преноси Ројтерс.

Референдум је расписан на основу споразума којим је 2005. године окончан дугогодишњи грађански рат између северног Судана који је углавном насељен муслиманима и јужног дела земље у коме је становништво углавном хришћанске или локалне традиционалне вере. У грађанском рату погинуло је око два милиона људи.

Према усвојеним правилима, да би јужни Судан добио независност потребно је да на референдум изађе најмање 60 одсто грађана и да се више од 50 одсто њих изјасни за отцепљење јужног дела земље.

Прелиминарни резултати се очекују почетком фебруара, али очекује се да ће се претежно хришћански југ ове нафтом богате земље на референдуму изјаснити за отцепљење од већински муслиманског севера.

У међувремену, лидери северног и јужног Судана одржали су два хитна састанка како би нашли начин да обуздају насиље које је избило у граничним подручјима.

У сукобима арапских номада, полиције јужног Судана, омладине и избеглица досада је погинуло најмање 46 људи, наводи Ројтерс.

Неки оптужују северни Судан да намерно наоружава номаде како би осујетио референдум и задржао контролу над нафтом, што Картум одбацује. У позадини сукоба је нерешени статус нафтних налазишта у пограничном делу код града Ајбеј на који полажу право и арапски номади и народ Динка Нгок, који је повезан са југом.

Референдум је почео 9. јануара и трајаће недељу дана. Председник Јужног Судана Салва Кир назвао је референдум "историјским тренутком", а пред биралиштем где је гласао поздравило га је више стотина бирача.

Међу окупљенима су били и глумац и активиста Џорџ Клуни и амерички сенатор Џон Кери, који су допутовали у Судан да би пружили подршку региону како би се избегао нови рат.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. јул 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом