Последња шанса за мирно решење

Западноафрички председници започели мисију у Обали Слоноваче са циљем да реше постизборну кризу и дају председнику Лорану Гбагбоу последњу прилику да преда власт. Уједињене нације саопштиле су да је један припадник мисије рањен у нападу на конвој, и истакле да је земљу досад напустило преко 19.000 људи због насиља владиних трупа.

Председници Сиjера Леонеа, Бенина и Зеленоартских острва допутовали су у Обалу Слоноваче у покушају да успоставе мир и окончају период напетости насталих након избора 28. новембра.

Вође западноафричке тројке ће понудити председнику Гбагбоу начин да преда власт без "понижења", рекао је за Би-Би-Си неимновани званичник Сијера Леонеа.

Након састанка са Гбагбом, очекује се да ће се тројка састати и са лидером опозиције Уатареом, који се налази у хотелу у Абиџану под стражом 800 војника УН.

Пре сусрета са Лораном Гбагбом, одржали су разговор са шефом мировне мисије УН Чои Јунг Џин о стању у земљи и 19.000 људи који су, бежећи од насиља владиних трупа, избегли у суседну Либерију.

Уједињене нације саопштиле су да је припадник мировне мисије рањен у нападу на конвој који је превозио мировњаке у близини престонице Абиџана.

"Велика група окружила је конвој, ранила једног војника мачетом и спалила једно од три возила", наводи се у саопштењу, и понавља спремност УН да наставе да раде у служби народа Обале Слоноваче, преноси Ројтерс.

Афричка унија, која такође оспорава победу Гбагбоу, поставила је кенијског председника Одингу за специјалног изасланика за Обалу Слоноваче.

Одинга је рекао да планира да се састане са Гбагбом, али да ће сачекати резултате преговора западноафричке тројке.

Хиљаде избегле пред насиљем

Више од 19.000 становника Обале Слоноваче избегло је у суседну Либерију због постизборног насиља, саопштиле су УН.

"Високи комесаријат УН за избеглице у Либерији регистровао је 15.120 становника Обале Слоноваче, док су власти те земље регистровале још 4.000 избеглих", рекла је новинарима портпаролка те организације Фатумата Лежен-Каба.

Већина избеглих су жене и деца, а преко две трећине млађе је од 18 година. Портпаролка је нагласила да је до сада убијено 173 особе.

Влада Обале Слоноваче издала је саопштење у ком се наводи да ће прекинути све дипломатске контакте са земљама које подржавају опозиционог лидера Аласана Уатару, и признају њега за победника избора.

Постизборна криза у Обали Слоноваче избила је после другог круга председничких избора 28. новембра.

Оба кандидата на изборима, и Гбагбо и Уатаре, прогласили су победу, и 5. децембра одржали одвојене церемоније полагања председничке заклетве.

Победу Лорана Гбагбоа оспорава Уатаре, Централна изборна комисија и Уједињене нације.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. јул 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом