Генерални штрајк у Италији

Десетине хиљада италијанских радника су изашле на улице више градова током генералног штрајка. На обуставу рада позвао је највећи италијански синдикат, тврдећи да ће буџетска смањења погодити раднике, а не богате.

Италијани су данас прошетали улицама италијанских градова, у оквиру генералног штрајка против владиних мера штедње којима су, како тврде, погођени радници, а поштеђени богати.

Највећи синдикат у Италији ЦГИЛ организовао је штрајк, у настојању да примора владу премијера Силвија Берлусконија да измени пакет смањења потрошње, за који премијер тврди да је од кључне важности за очување евра.

На веб сајту синдиката објављено је да је у штрајку у већим и мањим градовима широм земље учествовало више од милион људи.

Према проценама синдиката, у Болоњи, која је центар области са снажним радничким покретом, штрајковало је око 100.000 људи, улицама Рима прошетало је 40.000 штрајкача, а у Милану је, како тврди ЦГИЛ, протестовало 80.000 људи, међутим полиција процењује да је та цифра износила 35.000.

Многи штрајкачи носили су транспаренте са порукама против произвођача аутомобила "Фијата", који се свађа са синдикатима око планова о повећању продуктивности у "Фијатовој" фабрици на југу Италије, навео је Ројтерс.

"Ми кажемо не овом буџету. Он је погрешан, неправедан, њиме се спречава раст, не подстиче производња, он не погађа богате, а кажњава раднике", поручио је председник синдиката ЦГИЛ Фулвио Мамони штрајкачима окупљеним у Напуљу којих је, како се процењује, било неколико десетина хиљада.

Берслуконијева влада је месецима говорила да је Италија имуна на грчку дужничку кризу, а онда је у мају усвојила план штедње који обухвата смањење буџета за општине и замрзавање плата у државном сектору.

ЦГИЛ је позвао своје чланове запослене у приватном сектору да штрајкују четири сата, а оне који раде у јавном сектору да не раде читав дан како би изразили своје незадовољство.

Остала два велика италијанска синдиката нису се придружила штрајку и позвала су своје чланове да данас остану на радним местима, јавиле су агенције.

Замрзавање плата у јавном сектору

Влада Силвија Берлусконија је прошлог месеца усвојила план штедње вредан 25 милијарди евра који подразумева мање новца за општине и замрзавање плата запослених у јавном сектору

"Буџет је нефер јер погађа најслабије карике друштва", изјавио је портпарол синдиката Франческо Монела.

Ђенаро Пета, лидер синдиката, сматра да су финансијске мере погрешне и да су усмерене само на раднике.

Мере Владе имају за циљ смањење буџетског дефицита на мање од три процента бруто-друштвеног производа до 2012. године, са 5,3 одсто колико је износио 2009. године као и заштиту Италије од тржишних шпекулација које су гурнуле Грчку на ивицу банкротства.

И синдикати у Француској и Грчкој протестовали су ове недеље против планова о реформи пензионог система и смањењу буџета.

Шеснаест чланица зоне евра усвајају мере штедње да би повратиле поверење у јединствену валуту и спречиле ширење грчке дужничке кризе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
23° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара