Могу ли Маск и Фараж да уздрмају систем – трећа партија, између мита или стварности

Најава најбогатијег човека света Илона Маска да планира оснивање политичке партије под називом "Партија Америке" изазвала је серију оштрих реакција америчког политичког естаблишмента, али и пад акција његове компаније "Тесла" за седам одсто. И док се чека даљи расплет, поставља се питање колико нове странке могу да направе резултат у таквим системима.

За само неколико месеци, милијардер Илон Маск је од најближег саветника америчког председника Доналда Трампа, постао можда и његов политички такмац – барем ако је веровати најави о оснивању Америчке партије. Формално, Трамп такав потез назива смешним.

"Имамо огроман успех с Републиканском странком. Демократе су се изгубиле, али то је одувек био двостраначки систем и мислим да оснивање треће странке само доприноси збрци", навео је Трамп.

Маск већ има доста амбициозан план - да нова странка на изборима на пола мандата следеће године смени републиканске заступнике у Конгресу који су подржали, оцењује, "Велики, лепи закон" (The Big, Beautiful Bill). Није згорег подсетити - он је био разлог разлаза сарадника. Док је Маск заговарао смањења федералне потрошње и противио се закону о буџету, Републиканци су га, додуше тесном већином изгласали у Сенату, а укључује продужење пореских олакшица.

"Најближи политички успех ове врсте од деведесетих година је био Рос Перо, који је направио некакав успех на председничким изборима. Био је милијардер, али из друге сфере. Његова Реформска странка је била финансирана из тих личних средстава и као председнички кандидат је успео да освоји око 20 одсто гласова", каже Димитрије Милић, програмски директор организације "Нови трећи пут".

Вредносно партија Америке, кажу, можда највише нагиње Републиканској странци из времена Регана - тржишна, заговара ограничену јавну потрошњу, друштвено конзервативна.

"Његова линија је да је Демократска странка сувише прогресивна или "воук" (Woke) у друштвеном смислу, а да је Републиканска партија фискално неодговорна. Највећи проблем је питање да ли је овде реч о искреној жељи формирања партије и реалности таквог циља или се ради о политички очајничком покушају Маска да сада, када је изолован од стране републиканаца, са којима је заратио, покуша да се приближи демократама, са којима је претходно био у рату", тврди Милић. 

Баш зато познаваоци процењују да Маскове амбиције досежу до његовог утицаја у Конгресу. Битка се своди на стратешке циљеве и фискалне политике у Америци. Треће странке у САД нису биле успешне, али могу играти улогу спојлера, одузимајући гласове једној од главних странака. Баш таква вест долази од савезника. Према најновијем испитивању јавног мњења у Великој Британији, лидер Реформистичке странке Најџел Фараж је надомак улице Даунинг 10.

Добар глас се далеко чује – необичан случај Најџела Фаража

Слична ситуација је до сада била политичка реалност и у Великој Британији, где је према најновијем испитивању јавног мњења лидер Реформске странке (Реформа УК) Најџел Фараж надомак улице Даунинг 10, што коментарише и политички аналитичар Ђорђе Трикош. 

"Фараж би имао серију потеза који су заиста били историјски дисруптивни, ако размишљамо о томе. Он је у једном тренутку имао серију политичких пројеката који су њему донели одређене врсте успеха, пре свега на плану репрезентације у Европском парламенту. Никада није имао озбиљних успеха на националном нивоу. Међутим, на последњим изборима је имао солидан број гласова, а према последњим истраживањима, по свој прилици, он тренутно има убедљиво највећу подршку у Британији. Додуше, са једнокружним већинским изборним системом ствари су увек нешто компликованије", сматра стручњак за политичке комуникације Ђорђе Трикош.

Какав би резултат могао да буде за четири године, колико Британију дели од редовних парламентарних избора, тешко је проценити. Лабуристи са убедљивом већином мирно чекају 2029. годину.

"Фараж тренутно јесте у доброј позицији и на антиимиграционој политици покушава да изгради осовину подршке. Оно што такође ради, будући да су његови корени у економској смислу мало више на страни политике слободног тржишта, тренутно нагиње и ка левом спектру. Очигледно покушава да се позиционира као мејнстрим (политичар главног тока), умерен и озбиљан, што до сада није био његов имиџ", закључује Трикош.

До 2029, каже Трикош, може да се промени три света, а не три политичке партије у Великој Британији. А у Америци ако Маск остане при Амаричкој партији први тест би имао у новембру 2026.

субота, 12. јул 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом