Први дан Светског економског форума у Давосу – ратови у Гази и Украјини главна тема

Председник Украјине Володимир Зеленски обратио се на Светском економском форуму у Давосу тражећи континуирану међународну војну и финансијску подршку Украјини. Украјина може да победи у рату са Русијом, али Запад мора да настави да оснажује њихов отпор, поручила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен. Амерички државни секретар Ентони Блинкен рекао је у Давосу да "палестинско питање" мора бити решено.

Први дан Светског економског форума у Давосу – ратови у Гази и Украјини главна тема Први дан Светског економског форума у Давосу – ратови у Гази и Украјини главна тема

Клаус Шваб је истакао да је наш свет све више међусобно повезан, али да је парадоксално и подељен више него икада пре.

Технолошке иновације нуде безграничне могућности, али и ризике без преседана који доводе до неизвесности, страха и песимизма, терају нас на краткорочна управљања кризом науштрб дугорочних стратешких и одрживих решења, а такав приступ подрива и нашу веру у будућност, нагласио је Шваб.

Због тога нам је неопходна промена парадигме и поновна изградња поверења у будућност и свести да наша данашња дела имају далекосежне последице у свету сутрашњице, закључио је оснивач Светског економског форума.

Председник Светског економског форума Берге Бренде рекао је да је садашња ситуација у свету обележена "комплексним геополитичким поделама" и да је неопходно превазићи изазове заједничком сарадњом. Председница Швајцарске Виола Амхерд упозорила је на претње по демократски развој друштава и политичке трендове које урушавају поверење грађана и њихову веру у заједничку будућност.

Пет предлога Пекинга за јачање привредне сарадње

Кинески премијер Ли Ћанг је током данашњег обраћања на Светском економском форуму у Давосу изнео пет предлога за јачање глобалне економске сарадње и истакао да је кинеска економија и даље на путањи стабилног раста упркос светским економским изазовима.

Он је, пре свега, позвао на јачање координације макроекономске политике како би се изградила већа синергија за глобални раст, као и на јачање међународне индустријске специјализације и сарадње да би глобални индустријски ланци снабдевања били "стабилни и непроблематични".

Трећи предлог Ли Ћанга предвиђа јачање међународне размене и сарадње у науци и технологији како би се човечанство користило технолошким напретком.

Премијер Кине је позвао и на јачање сарадње на еколошким питањима како би се свет активно суочио са климатским променама широм света и истовремено, као пети предлог, на проширење сарадње између глобалног севера и југа да би се изградила "универзално корисна и инклузивна светска економија".

"Ми широм отворених руку прихватамо инвестиције свих земаља и избор кинеског тржишта није ризик, већ прилика", нагласио је Ли Ћанг и рекао да је кинеска привреда стабилна без обзира на глобалне изазове.

Годишњи састанак Светског економског форума почео је у понедељак у Давосу под слоганом "Обнова поверења" и до 19. јануара ће угостити више од сто представника држава, све главне међународне организације, хиљаду партнера Светског економског форума, као и лидере цивилног друштва, стручњаке, представнике младих, друштвене предузетнике и новинске агенције.

На форуму ће учествовати и председник Србије Александар Вучић.

субота, 08. јун 2024.
28° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије