уторак, 05.10.2021, 16:01 -> 16:16
Извор: Танјуг
Вулкан на Ла Палми повећао експлозивну снагу, емитовао најмање 250.000 тона сумпор-диоксида
Кумбре Вијеха, вулкан који је већ уништио скоро 1.000 кућа на шпанском острву Ла Палма повећао је своју експлозивну снагу, избацујући додатну лаву из свог главног отвора.
Институт за вулканологију Канарских острва је саопштио да су активности вулкана на Ла Палми постале "експлозивне и са вулканским бомбама".
Према прорачунима Института, вулкан је емитовао најмање 250.000 тона сумпор-диоксида и 35 милиона кубних метара магме.
Вулканска ерупција почела је 19. септембра и приморала је на евакуацију више од 6.000 становника острва Ла Палма у архипелагу Канарских острва код северозападне обале Африке, преноси агенција АП.
Чак 946 кућа потпуно је уништено, а још скоро 100 је оштећено, док се пољопривредници боре да очувају засаде банана након што је лава уништила путеве и водоводне цеви.
Коментари