четвртак, 08.04.2021, 15:47 -> 16:03
Извор: Дојче веле (DW)
Европски суд за људска права: Обавезна вакцинација неопходна у демократском друштву
Европски суд за људска права коме су се обратили родитељи и деца из Чешке која нису примљена у вртиће због невакцинисања, оценио је да је обавезна вакцинација "неопходна у демократском друштву".
Европски суд за људска права оцењује да обавезна вакцинација деце у Чешкој против девет болести - као што су дифтерија, тетанус, дечија парализа и друге - задире у право на приватност, али не представља кршење члана 8 Европске конвенције о људским правима кад је реч о "праву на поштовање приватног живота".
У Чешкој родитељима прети и новчана казна у случају кршења обавезе вакцинисања детета. Осим тога, детету се ускраћује место у вртићу.
Велико веће суда је данас коначно донело пресуду о шест предмета, у којим се било реч о деци која нису примила обавезне вакцине. У пет случајева, тужбу суду су поднела сама погођена деца.
"Политика вакцинације следи легитимне циљеве заштите здравља, као и права других јер штити и оне који приме вакцине и оне који не могу да буду вакцинисани из медицинских разлога", истиче суд и додаје да особе које не могу да приме вакцину, онда "зависе од колективног имунитета да би се заштитиле од тешких заразних болести".
Чешка "зато има велику слободу процене у том контексту", наводи суд и истиче да "интереси деце морају имати предност у свим одлукама које се на њих односе". Ово је прва пресуда овог суда која се односи на обавезну вакцинацију деце.
Европски суд за људска права, са седиштем у Стразбуру, у Француској, део је Савета Европе. Заједно су посвећени поштовању људских права у 47 држава чланица.
Шта ова пресуда значи у актуелној пандемији короне?
Ова пресуда не значи да ће државе у Европи присљавати људе да се вакцинишу против ковида 19.
Адвокат Никола Ервије рекао је пак агенцији Франс прес да "ова пресуда повећава могућност обавезне вакцинације у условима тренутне епидемије ковида 19",
Истиче међутим "слободу процене коју је суд препустио државама по питању политике вакцинације".
Овај стручњак такође указује да одлука суда констатује "генерални консензус о позитивним ефектима вакцинације која се не доводи у питање због неизбежних нежељених ефеката јер постоји стриктна научна контрола".
Суд, како додаје, подржава "принцип социјалне солидарности који може оправдати наметање вакцинације свима, чак и онима који се осећају мање угроженим болешћу, када је реч о заштити најугроженијих особа".
Коментари