Који су узроци Првог светског рата и какве је последице имао по свет

Све потписнице Версајског мировног уговора из 1919. године обележавају Дан примирја у Првом светском рату – 11. новембар. Тим поводом, у главном граду Француске, Паризу, у 9.30 почиње церемонија полагања венаца испред Гроба незнаног јунака на Јелисејским пољима.

У 11 сати 11. дана 11. месеца 1918. практично је завршен Први светски рат, четворогодишњи сукоб између држава Антанте и Централних сила, у коме је страдало око 20 милиона војника и цивила и разрушена светска економија.

Тада су у вагону Ли, у шуми у Компјењу у Француској, представници немачке врховне команде потписали примирје пред француским маршалом Фердинандом Фошом, врховним командантом савезничких снага.

Непосредан повод за избијање Првог светског рата био је Сарајевски атентат, а узроци бројне војно-политичке кризе и догађаји, посебно настојање Немачке и Аустроугарске да се територијално прошире.

Расплет Првог светског рата почео је на Балканском фронту. Српске савезничке трупе пробиле су бугарске линије и влада у Софији потписала је примирје крајем септембра 1918. Месец дана касније то је учинило и Османско царство. Пред силовитим продором српских и француских трупа, Аустроугарска је почетком новембра 1918. потписала капитулацију.

Када је немачка команда наредила да њена флота крене у битку с британском морнарицом, избила је побуна морнара, а у Минхену револуција, која се проширила и на Берлин. Социјалисти су тражили укидање монархије и немачки цар Вилхелм Други напустио је престо.

Захтеви за право народа на самоопредељење и стварање система колективне безбедности уместо равнотеже велких сила изложио је амерички председник Вудро Вилсон, у јануару 1918. у свом програму од 14 тачака.

Тако је призната независност Пољске, формиране су Чехословачка и Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца, на рушевинама четири царства. Версајским мировним уговором, 28. јуна 1919, званично је окончан Први светски рат. Немачка је проглашена одговорном, уз обавезу да плати одштету.

Први светски рат променио је свет – први пут су употребљена нова оружја: тенкови, авијација, подморнице и бојни отрови; иницирани су антиколонијални покрети; измњена су схватања о улози жена у друштву, а људи су почели да теже интернационализму.

Од 2008. године српска застава је поново међу савезничким у возу у Компјењу. Централна прослава обележавања примирја традиционално се одржава испред Тријумфалне капије у Паризу.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 26. мај 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом