Председник САД "нашао" новац за зид према Мексику

Председник ће прогласити ванредну ситуацију због илегалне имиграције што му омогућује да заобиђе Конгрес и избегне нову финансијску блокаду савезних институција.

Доналд Трамп ће ипак имати новац за изградњу зида према Мексику.

Уместо да се даље натеже са Конгресом у којем већину имају Демократе, прогласиће ванредну ситуацију због илегалне имиграције, а то значи да из буџета може да узме новац потребан да се проблем реши.

Тиме ће избећи нови сукоб са Конгресом у којем већину чине Демократе које су одбиле да издвоје скоро шест милијарди долара из државног буџета за остварење једног од кључних предизборних обећања садашњег председника САД – да изгради зид на граници према Мексику и тако спречи илегалне преласке.

Сукоб због одбијања Конгреса да финансира изградњу зида, а Трампа да потпише буџет без те ставке, довео је до најдуже блокаде савезних институција у историји САД, чак 35 дана већина службеника савезне државе није примало плату нити су њихове службе могле да раде.

Трамп је почетком фебруара попустио и пристао на привремено финансирање чији је рок истекао у петак 15. фебруара. 

Одлуком о ванредном стању избегнут је сукоб са Конгресом, али су отворени нови фронтови.

Немалом броју Републиканаца и Демократа не свиђа се начин на који Трамп заобилази институције и на "мала врата" долази до новца суштински намењеног за решавање последица природних катастрофа и других непредвидивих догађаја.

Неки од њих планирају да председников указ о ванредном стању изнесу пред судове и друге државне институције које би могле да га пониште, као што је почетком мандата поништена његова одлука о забрани уласка у САД грађанима неких држава које Америка сматра непријатељским.

Аналитичари предвиђају да би користећи указ о ванредној ситуацији Доналд Трамп могао да комбинује новац из више државаних извора и прикупи чак осам милијарди долара, што је битно више од 5,7 милијарди колико је тражио од Конгреса.

Према изворима блиским председнику Трампу он се најпре консултовао са виђенијим Републиканцима у Конгресу и администрацији који су га уверили да му одлука о ванредном стању даје одрешене руке по питању приступа посебним фондовима и да суштински представља победу над спикерком (председницом) Конгреса демократкињом Ненси Пелози.

Овим потезом на краћи рок је смањена тензија на релацији председник – Конгрес, односно Трамп – Демократе, што је био циљ Републиканских конгресмена, нарочито њиховог лидера у Сенату Мича Меконела.

Сенатор Меконел залагао се за превазилажење све дубљег партијског јаза у САД који онемогућава нормално функционисање државе и прети стварањем криза на свим нивоима власти.

Међутим, аналитичари упозоравају да је овим маневром председник Трамп отворио нови фронт, могућност да убудуће доноси важне одлуке заобилазећи инститиције које би требало да га контролишу, пре свега Конгрес и Сенат САД.

Демократе поручују да то неће допустити.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом