Турска укида ванредно стање
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган и његов савезник у влади, лидер Странке националног покрета (МХП) Девлет Бахчели сагласили су се да ванредно стање, које истиче у јулу, не буде продужено, пренео је провладин лист Сабах.
Ванредно стање у Турској уведено је после покушаја државног удара у јулу 2016. године и од тада је продужавано на свака три месеца, пренела је агенција Ројтерс.
Ердоган је, уочи избора 24. јуна, обећао да ће укинути ванредно стање ако на њима победи.
Ердоган је освојио 53 одсто гласова на председничким изборима, продуживши тако своју владавину до 2023. године, али са новим, широким овлашћењима, што су Турци подржали на референдуму прошле године.
Ванредно стање је омогућавало Ердогану и влади да заобиђу парламент у доношењу нових закона и да не поштују права и слободе.
Ердоган је истакао да је ванредно стање неопходно да би се земља заштитила од безбедносних претњи, међутим критичари сматрају да је то шефу државе послужило да се обрачуна са дисидентима.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар