Курдски лекари оптужују Турску за напад гасом, Анкара негира
Шест цивила у сиријском региону Африну имају потешкоћа са дисањем и друге симптоме који указују на могућност удисања отровног гаса након напада који су извеле турске снаге на ту енклаву под контролом Курда, јављају сиријска државна агенција и курдски медији, позивајући се на лекаре у Африну. Не користимо забрањену муницију, саопштила турска војска.
Лекари су, како наводе сиријски медији, саопштили да је у локалну болницу пребачено шест особа које тешко дишу, повраћају и имају промене на кожи, преноси АП.
Те тврдње нису могле бити потврђене из независних извора, док се на видео-снимцима из болнице виде људи са маскама с кисеоником, напомиње америчка агенција.
Сиријска новинска агенција САНА јавила је данас да је Турска испалила неколико граната које садрже "токсичне супстанце" на Африн у петак увече, због чега је шест цивила добило симптоме гушења.
САНА, као и курдски медији међу којима је и портал Курдистан 24, преносе речи доктора Халила Сабрија из болнице у Африну да се напад догодио у селу Аранда.
И невладина организација са седиштем у Лондону, Сиријска опсерваторија за људска права, позвала се на локалне лекаре у свом извештају о нападу.
Турска негира оптужбе
С друге стране, турска војска је, у данас објављеном седмичном саопштењу, саопштила да у својој операцији у Африни не користи "забрањену муницију", која је забрањена на међународном нивоу, истакавши да "турске оружане снаге немају такву муницију у свом инвентару".
У саопштењу се наглашава да турска војска пази да не нашкоди цивилима и да узима на нишан само "терористе" и њихове положаје у региону Африна.
Дипломатаски извор Турске описао је оптужбе за рањавање шест цивила у наводном нападу гасом као "црну пропаганду".
Турска војска је покренула ваздушну и копнену офанзиву на Африн, на северозападу Сирије, 20. јануара, а циљ те операције је протеривање курдске милиције познате као Јединице за заштиту народа (ЈПГ), из те енклаве.
Ту групу сиријских курда Турска сматра терористичком и огранком курдских побуњеника против којих се та земља бори на својој територији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар