Јункер: Брегзит не треба да плате порески обвезници ЕУ

Порески обвезници Европске уније не би требало да плате одлуку Уједињеног Краљевства да напусти блок, изјавио је председник Европске комисије Жан-Клод Јункер у кратком говору у Европском парламенту на почетку дебате о Брегзиту.

Обраћајући се на пленарној седници у Стразбуру, Јункер је поновио свој став да "још увек није остварен довољан напредак" након четврте рунде преговора о Брегзиту одржане прошле седмице у Бриселу, преноси портал Политико

Он је нагласио своју намеру да се држи тврдих ставова блока у погледу кључних питања "развода". 

"Порески обвезници ЕУ не би требало да плаћају британску одлуку", рекао је Јункер посланицима у Европском парламенту.

Приметивши да је прошломесечни говор британске премијерке Терезе Меј у Фиренци имао "оптимистичан призвук", Јункер је изнео опаску да "говори нису преговарачке позиције", додајући да се "потенцијални проблеми увек крију у детаљима".

Председник ЕК је, ипак, признао да је дошло до напретка код неких питања у преговорима прошле седмице, нарочито у области права грађана ЕУ у Великој Британији, али је указао да преговарачи тек треба да се сложе у погледу "нужне улоге" Европског суда правде у гарантовању тих права.

Главни преговарач ЕУ за Брегзит, Мишел Барније, поновио је Јункерове примедбе, додајући да ће бити потребни разговори о томе шта ће подразумевати нови транзициони период. Барније је такође рекао да ће понашање ЕУ "остати одлучно конструктивно" и у петој рунди преговора следеће недеље, "зато што желимо да успемо".

Европски парламент ће данас гласати о резолуцији о Брегзиту.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом