Путин и Ердоган сложно о курдском референдуму и Сирији
Председници Русије и Турске, Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган, рекли су после састанка у Анкари да су услови за окончање грађанског рата у Сирији постигнути и да референдум о независности Курда у Ираку није легитиман, преноси "Ројтерс".
Путин је након састанка са турским председником у Анкари изјавио да су постигнути услови за окончање грађанског рата у Сирији.
"Зоне деескалације сукоба су де факто створиле неопходне услове за окончање братоубилачког рата у Сирији и за коначан пораз терориста, што ће сиријском народу омогућити да се врати нормалном животу. То је питање од кључне важности не само за Сирију и Блиски исток, већ и за цео свет, јер су створени услови да се сиријске избеглице врате кући", рекао је Путин.
Ердоган је, обраћајући се новинарима након састанка, изјавио да референдум о независности ирачких Курда није легитиман и да су Русија и Турска сагласне да територијални интегритет Ирака и суседне Сирије морају да буду очувани.
Турски председник је нагласио да регионална влада Курдистана у северном Ираку мора да буде спречена да направи "веће грешке" и истакао да ће Турска наставити блиско да сарађује са Русијом у погледу налажења политичког решења у Сирији.
"Срећан сам због напретка који смо остварили у преговорима у Астани. Турска и Русија су посвећене политичком решењу кризе у Сирији", нагласио је Ердоган.
Како подсећа агенција, овај састанак се догађа у време када Русија, Турска и Иран сарађују на одржавању зона деескалације у Сирији.
Осим компликованих питања о Блиском истоку, Ердоган и Путин разговарали су и о испоруци руског противракетног система С-400 Турској. Турски званичници су више пута нагласили да куповина С-400 није знак удаљавања од НАТО-а или приближавања Русији.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар