Меркелова тајно контактирала са британским обавештајцима

Немачка канцеларка Ангела Меркел имала је најмање два састанка са шефовима три британске тајне службе који су је известили о терористичким претњама у Немачкој и Европи, о чему немачки обавештајци нису били обавештени.

Ти сусрети канцеларке наишли су на оштру критику немачких безбедносних стручњака, пренео је магазин Фокус.

Канцеларка Меркел за 12 година свог мандата ни један једини пут није дошла на недељне брифинге са председницима немачких безбедносних служби, рекао је један високи владих службеник за овај магазин.

"Зашто путује у Енглеску - зар више не верује својим људима?", запитао је он.

Последњи састанак Меркелове и шефова британских агената догодио се у октобру 2015. године, на усамљеном имању тадашњег британског премијера Дејвида Камерона, недалеко од Лондона.

У знак захвалности за податке које је добила, а о чему немачке власти званично нису знале, Меркелова је Британцима предала досије немачке обавештајне службе (БНД) о председнику Русије Владимиру Путину и анализу о ситуацији на Криму.

Према наводима Фокуса, немачке безбедносне службе нису знале за предају ових поверљивих докумената.

Британци су касније у разговорима са немачким колегама показали изненађење због тога што немачке службе нису биле обавештене унапред о састанку Меркелове са тајним службама у Енглеској.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом