Кина упозорава на опасност сукоба са Северном Корејом
Министар иностраних послова Кине Ванг Ји рекао је да би сукоб са Северном Корејом могао да избије "сваког тренутка", упозоривши да не би "било победника" ни у каквом рату.
Ванг додаје да је у последње време приметио раст тензија САД и Кине са једне стране и Северне Кореје са друге стране, преноси АФП.
"Уколико рат избије, резултат је ситуација у којој сви губе и не може постојати победник", рекао је Ванг на конференцији.
Он додаје да страна која изазове конфликт "мора да преузме историјску одговорност и плати одговарајућу цену". Ванг каже да је једино решење дијалог.
Шеф кинеске дипломатије је, истовремено, позвао "све стране" на "флексибилан приступ" у наставку дијалога, пренео је АП.
"Док год дијалог одвија, може бити званичан или незваничан, кроз један канал или два, билатералан или мултилатералан, Кина је вољна да пружзи подршку свима њима", поручио је Ванг.
Ванг Ји рекао је раније данас да је неопходно спречити да ситуација у Северној Кореји крене неповратним током.
Све је већа забринутост у свету због могућности да Северна Кореја ускоро спроведе шести нуклеарни тест или нову ракетну пробу, упркос санкцијама Уједињених нација и упозорењима САД да је њихова политика стратешког чекања готова, јавља Ројтерс.
Саветник за спољну политику Беле куће рекао је да САД разматра војне опције као одговор на програме наоружања Северне Кореје, рекавши да уколико се понови још један тест, неће бити питања "ако", већ "када".
Постоје извештаји о активности на месту за тестирање нуклеарног наоружања у Северној Кореји уочи 105. рођендана оснивача те државе Ким Ил-Сунга.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар