Без обзира на став Трампа, ЕУ за наставак санкција Русији
Европска унија треба и даље да врши притисак на Русију како би престали сукоби на истоку Украјине, без обзира на став администрације америчког председника Доналда Трампа о Москви, изјавили су шефови дипломатија ЕУ.
"Оно што је сигурно јесте да је у ЕУ јасан став о илегалној анексији Крима... као и о неопходности потпуног спровођења споразума из Минска", који би требало да поново успоставе мир у Украјини, изјавила је висока представница ЕУ Федерика Могерини.
По доласку на министарски састанак у Бриселу, Могерини је на питање у вези са најавом председника САД о отопљавању односа са Русијом рекла да није на њој да говори о ставу америчке администрације о Украјини, већ о ставу ЕУ.
Могерини је рекла да је поштовање примирја на истоку Украјине, где је насиље ескалирало 29. јануара, "обавеза".
Шеф британске дипломатије Борис Џонсон апеловао је да и даље треба вршити притисак на Русију по питању Украјине.
"Велика Британија ће инсистирати на томе да нема говора да се ублаже санкције против Москве и блиских сарадника председника Владимира Путина", рекао је Џонсон.
Шпански министар спољних послова Алфонсо Дастис рекао је да је политика ЕУ јасно формулисана и да се неће мењати, без обзира на потезе нове америчке администрације.
"Када буде било стварног напретка у спровођењу споразума и Минска, могли бисмо да размотримо санкције", рекао је Дастис.
Министар спољних послова Литваније Линас Линкевичиус изјавио је да је развој догађаја на истоку Украјине "крајње непредвидив" и да у сваком тренутку може да ескалира.
"Санкције морају да остану. Не видимо зашто бисмо мењали одлуку. Не видимо напредак", рекао је Линкевичиус.
На терену се настављају сукоби у граду Авдијивка на истоку Украјине. У борбама владиних снага и проруских сепаратистичких побуњеника у последњих недељу дана погинуло је више од 30 цивила и војника.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар