Критике Трампових планова о ограничењу миграција

Борци за права миграната и избеглица осудили су планове Беле куће да привремено заустави прихват избеглица и суспендује визе за држављане седам земаља Блиског Истока и северне Африке, оценивши да су њихова мета муслимани и да ће учинити САД мање безбедним.

Изврши директор Савета за америчко-исламске односе Нихад Авад сматра да су наредбе Беле куће потврда исламофобичне и неамеричке политике.

"Верујемо да су муслимани једина мета оваквих наредби. Ове наредбе су узнемирујућа потврда исламофобичне и неамеричке политике предлога направљене током предизборне кампање за председника", рекао је Авад на конференцији за новинаре у Вашингтону, пренео је Ројтерс.

Према његовим речима, никада раније у историји САД није намерно, као ствар политике, уведена забрана за мигранте или избеглице по верској основи.

Председник Конференције руководства о цивилним и људским правима Вејд Хендерсон навео је у саопштењу да поступци попут изградње зида, криминализовања религије и плашења миграната чине да Америка председника Доналда Трампа више изгледа као полицијска држава него као република.

"Ово ће подстаћи насиље против Американаца широм света", сматра свештеник у Реформистичкој цркви Хајланд Парка у Њу Џерзију Сет Капер Дејл која је, тврди, помогла у прерасподели 28 породица избеглица и тражилаца азила у земљи прошле године.

Трамп је раније изјавио у Министарству унутрашње безбедности да његове акције у вези имиграције показују да "почевши од данас" САД враћа контролу на својим границама.

Потписао је директиве за изградњу зида на граници са Мексиком, који ће бити дугачак 3.200 километара и извршење рација у градовима који штите илегалне мигранте.

У градовима попут Сан Франциска локални званичници, најчешће демократе, одбијају да сарађују са савезним службеницима у акцијама против илегалних миграната.

Очекује се да Трамп предузме кораке којима би се ограничиле легалне миграције, укључујући извршне наредбе које редукују број избеглица и блокирају издавање виза људима из неколико муслиманских блискоисточних земаља и са севера Африке, преноси Ројтерс.

Како се наводи, међу тим земљама су Сирија, Судан, Сомалија, Иран, Ирак, Либија и Јемен.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом