Петина деце земаља у развоју живи у екстремном сиромаштву

Најновији извештај Групације Светске банке и Уницефа показује да скоро петина деце у земљама у развоју широм света живи у екстремном сиромаштву – укупно 385 милиона. Највећи број деце живи у есктремном сиромаштву у Подсахарској Африци.

У 2013. години је 19,5 одсто деце живело у домаћинствима земаља у развоју са приходима од 1,90 долара дневно или мање, а само 9,2 одсто одраслих, наводи се у извештају под називом "Окончање екстремног сиромаштва: фокус на деци", који је објављен јуче.

Највећи број деце живи у есктремном сиромаштву у Подсахарској Африци, односно више од 50 одсто, док 36 одсто живи у Јужној Азији, а 30 одсто у Индији, наводи АП.

Групација Светске банке и Уницеф су позвали владе да се усредсреде на децу у својим националним плановима о смањењу сиромаштва, да ојачају програме који помажу деци и дају предност улагањима у програме од којих корист имају најсиромашнија деца.

"Не само што је вероватније да деца живе у екстремном сиромаштву, ефекти сиромаштва највише штете деци", навео је у саопштењу извршни директор Уницефа Ентони Лејк, истичући да су деца у најтежем положају јер оно што им је ускраћено утиче на развој њихових тела и умова.

Светска процена о деци која живе у екстремном сиромаштву је заснована на подацима из 89 земаља, које представљају 83 одсто светске популације земаља у развоју.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом