Муслимани одбијају да сахране убицу свештеника: Укаљао је ислам

Исламска заједница у Сент-Етјен ди Руврају је одбила да сахрани у свом граду Адела Кермиша, једног од убица свештеника Жака Амела јер је "укаљао ислам". Муслимани присуствовали мисама широм земље за убијеног свештеника.

Деветнаестогодишњи Адел Кермиш, рођен у Алжиру, један је од двојице нападача који су пререзали врат 85-годишњем свештенику и тешко ранили једног старијег верника. Кермиш је живео у Сент-Етјен ди Руврају, а покушао је да се придружи џихадистима у Сирији 2015.

Заједница је снажно одбацила могућност његове сахране у том граду.

"Не желимо да укаљамо ислам том особом", рекао је Мухамед Карабила из локалне џамије за Паризијен и додао да неће учествовати ни у припреми тела за сахрану.

"То што је он урадио је страшно, он не може бити део наше заједнице", каже један од мештана Калид ел Амрани.

На локалним властима је да одлуче како ће Кермиш бити сахрањен.

Муслимани широм Француске су данас, иначе, присуствовали мисама у католичким црквама у знак солидарности после убиства свештеника Жака Амела.

"Сви смо ми католици Француске", рекао је Ануар Кбибеш, председник Француског муслиманског савета ЦФЦМ, изразивши осећај заједништва после најновијег џихадистичког напада.

Премијер Мануел Валс позвао је раније данас на "нови пакт" са муслиманском заједницом у Француској, која је у тој земљи највећа у Европи, са око пет милиона припадника, подсећа француска агенција.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом