Дипломатски окршај Вашингтона и Москве

Руске власти су саопштиле да су протерале двоје америчких дипломата, као одговор на то што је званични Вашингтон протерао два руска званичника због напада полицајца на америчког дипломату у јуну у Москви.

"Након њиховог непријатељског потеза, двојица запослених у амбасади САД су морали да напусте Москву. Они су проглашени за персону нон грата због активности које нису компатибилне са њиховим дипломатских статусом", наводи се у саопштењу заменика руског шефа дипломатије Сергеја Рјабкова.

У саопштењу су двојица протераних америчких дипломата, такође, оптужена да су агенти ЦИА, пренела је агенција АФП.

Стејт департмент је раније саопштио да су Сједињене Америчке Државе протерале два руска званичника због напада руског полицајца на америчког дипломату у јуну у Москви.

Одлука о протеривању руских званичника донета је 17. јуна, прецизирао је јуче портпарол Стејт департмента Џон Кирби.

Кирби је рекао да је 6. јуна руски полицајац напао акредитованог америчког званичника док је улазио у комплекс америчке амбасаде у руској престоници, након што му се дипломата представио и рекао му ко је.

"Такав поступак је неоправдан и довео је у опасност безбедност нашег службеника. Тврдња Русије да је полицајац штитио ту локацију од неидентификованог појединца је једноставно неистинита", истакао је Кирби.

Вашингтон пост је о овом инциденту писао крајем јуна, наводећи да је америчком дипломати у нападу сломљено раме.

Руски званичници, пак, тврде да је дипломата напао полицајца.

На снимку НТВ-а се види како се испред споредног улаза у амбасаду зауставља такси и дипломата који се креће ка вратима. У том тренутку је из стражарске кућице изашао униформисани мушкарац који је оборио дипломату на земљу.

Кирби је јуче рекао и да руске службе безбедности појачано узнемиравају америчко особље како би пореметиле руско-америчке дипломатске и конзуларне односе.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом