Блер: Кајем се због Ирака, тероризам није кренуо због тога

Бивши британски премијер Тони Блер рекао је да му је жао и да се каје због рата у Ираку, али је истовремено бранио своју одлуку да Велику Британију укључи у инвазију на Ирак 2003. коју су предводиле САД, наводећи да данашњи тероризам није покренут због тога.

Блер је одговорио на жестоке критике на његов рачун које су се појавиле након извештаја о том рату који је припреман седам година, а који је објављен данас, преноси Ројтерс.

"Обавештајне процене обављене у то време о том да треба ићи у рат испоставиле су се као погрешне. Оно што је уследило показало се као нешто што је још више непријатељски настројено, што се временски много продужило и што је испало крвавије него што смо ми икада могли да замислимо", рекао је Блер новинарима.

Навео је да због свега тога изражава "више туге, кајања и извињења него што ћете икада знати".

Блер је истакао да прихвата пуну одговорност за одлуку о одласку у рат, али је одбацио аргумент да је данашњи тероризам покренут инвазијом на Ирак. 

Према његовим речима, "свет је боље место без ирачког диктатора Садама Хусеина, који је скинут са власти у инвазији". 

Блер је раније данас навео да је, без обзира на то да ли се људи слажу са његовом одлуком да започне војну акцију против Садама Хусеина, радио у најбољем интересу земље.

"Извештај би требало да оконча све досадашње оптужбе о лошим намерама, лажима и праварама", наводи се у саопштењу које је објавила Блерова канцеларија, пренела је агенција АФП.

"Било да се људи слажу или не слажу са мојом одлуком да покренем војну акцију против Садама Хусеина, ја сам је донео са добрим намерама и како сам веровао, у најбољем интересу земље", истакао је бивши премијер Велике Британије.

Додао је да Чилкотов извештај садржи реалну и материјалну критику припреме и планирања интервенције у Ираку.

Иначе, Блер је осам месеци уочи избијања рата у Ираку 2003. године написао у поруци тадашњем председнику САД Џорџу Бушу млађем да ће га подржати "шта год било".

Ројтерс преноси да је Блер у тој поруци од 28. јула 2002, која је била заведена под ознаком "Тајно-приватно", ипак изнео значајне резерве у вези са могућом војном операцијом.

Истрага је у извештају навела да је неименовани Блеров високопозиционирани саветник изјавио да је заједно са другим саветником покушао да убеди тадашњег премијера да избаци ту реченицу из поруке, али да је Блер игнорисао њихове препоруке. 

Пре објављивања извештаја Тони Блер је напустио Лондон, наводи АФП.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 16. јун 2024.
28° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије