Евро обавезна валута за чланице ЕУ после Брегзита?

Шеф Европске комисије Жан Клод Јункер могао би да наметне ултиматум чланицама ЕУ које не користе евро, како би чвршће повезао Унију.

Након што је Велика Британија одлучила да напусти Европску унију осам земаља чланица ЕУ које још не користе евро као званично средство плаћања можда ће морати хитно да уведу заједничку европску валуту, пише британски Дејли експрес, а преноси Индекс.

Данска, Шведска, Бугарска, Хрватска, Чешка, Мађарска, Пољска и Румунија могле би да се нађу пред ултиматумом који ће им наметнути шеф Европске комисије Жан Клод Јункер, који након Брегзита жели што брже да повеже остале чланице ЕУ заједничком валутом не би ли ЕУ у целини постала монетарна унија.

И немачки Франкфуртер Алгемајне цајтунг такође наводи да ће се након Брегзита убрзати планови за довршење монетарне уније.

Упркос прозивкама, Јункер наставља са притиском што је у складу са планом хитног увођења евра у земљама које га још не користе, пише Дејли експрес.

Након што су се Британци изјаснили за излазак из Европске уније, досадашњи европски комесар за финансије, Британац Лорд Хил поднео је оставку, а на његово је место дошао Летонац Валдис Домбровскис који је већ раније исказао свој чврсти став о увођењу евра у све земље чланице, преноси хрватски портал Дневник.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 24. фебруар 2026.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом