Шредер: ЕУ су потребни Русија и Турска

Бивши немачки канцелар Герхард Шредер критиковао је немачку владу и европску политику истичући да су санкције против Русије погрешне.

Шредер је, на јучерашњем традиционалном скупу Немачке привреде у Салцбургу, поручио да "када један премијер жели да одржи санкције не сме бити кукавица, већ мора стати пред народ и дати објашњења".

Шредер се изјаснио за политику ралаксације према Русији и наставак приступних преговора са Турском.

"Европи су потребни Турска и Русија пре свега безбедносно-политички", подвукао је он.
Шредер је додао да је то разлика између ЕУ и САД, којој је Русија само један фактор на глобалној позорници.

Шредер је као огромну грешку и одсуство сензибилности оценио то што је Немачка, у години сећања на немачки напад на Совјетски Савез, преузела команду над НАТО снагама на руској граници.

Сматра да је тим покренута спирала, која би могла негативно утицати на политику према истоку коју су водили некадашњи канцелари Хелмут Шмит и Вили Брант.

Уколико Европа не жели да заостане за САД и Кином мора још више радити на интеграцији, јер само као заједница има шансу да опстане у глобалном такмичењу, уверен је он.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом