Обама: Око 2.000 тона нуклеарног материјала није добро обезбеђено
Председник САД Барак Обама поручио је светским лидерима на самиту о нуклеарној безбедности у Вашингтону да је потребна већа сарадња како "лудаци" попут Исламске државе не би набавили нуклеарну бомбу.
Обама је навео да постоји "отприлике 2.000 тона нуклеарног материјала" од којег "није све добро обезбеђено".
Амерички председник је на скупу указао да то што су припадници Исламске државе тајно снимали белгијског нуклеарног научника, као и коришћење хемијског и биолошког наоружања представља јасно исказану намеру, преноси АФП.
"Захваљујући нашим координисаним напорима, ниједна терористичка група до сада није успела да набави нуклеарно оружје или 'прљаву бомбу' начињену од радиоактивних материјала. Нема сумње да ако се ови лудаци икада докопају нуклеарне бомбе или нуклеарног материјала, они ће скоро извесно искористити да убију што више људи могу", нагласио је Обама.
Обама је упозорио и да бомба величине јабуке која садржи материјал за фисију може да уздрма свет.
"Најмања количина плутонијума могла би да убије и рани стотине хиљада људи. То би била хуманитарна, политичка, економска и еколошка катастрофа са глобалним последицама које би трајале деценијама. То би променило свет", истакао је амерички председник.
АФП оцењује и да с обзиром да руски председник Владимир Путин бојкотује самит, велики договор о смањењу залиха нуклеарног оружја није на видику.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар