Читај ми!

"Северни ток 2" кључни пројекат за Москву

Руски министар енергетике Александар Новак изјавио је да је гасовод "Северни ток 2" кључни гасни пројекат за Русију, али и да је Москва заинтересована за Турски ток у случају да су заинтересоване Турска и Европска унија.

"Северни ток 2 је несумњиво кључни пројекат који се данас спроводи. Заједничке компаније су основане и дозвола је већ добијена од немачких антимонополских власти", рекао је Новак за телевизију Росија24.

Новак је рекао и да се размишља о Турском току, пренела је агенција Тас.

"Знам и да Европска комисија и министри енергетике европских земаља раде на том питању. С наше стране, спремни смо за извођење таквог пројекта у случају да европски и турски парламенти покажу коначно интересовање", рекао је Новак.

"Северни ток 2" предвиђа изградњу две линије гасовода с укупним капацитетом од 55 милијарди кубних метара гаса из Русије до Немачке преко Балтичког мора. Рута би требало да буде иста као за први "Северно ток" који је покренут 2011.

Пројекат "Северни ток 2" извешће компанија "Њу Јуропијан партнершип" у којој ће "Гаспром" имати 51 удела, док ће немачки "Е.ОН" и "БАСФ/Винтершел", британско-холандски "Шел" и аустријски "ОМВ" имати 10 одсто, а француски "ЕНГИЕ" девет одсто.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
5° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом