Шта је хидрогенска бомба?

Термонуклеарна или хидрогенска бомба развијена је након Другог светског рата и много је разорнија од своје претходнице атомске бомбе, која је бачена на Хирошиму и Нагасаки.

Прва хидрогенска бомба, коју су Американци тестирали 1952. године, произвела је експлозију од десет мегатона и ослободила отприлике 1.000 пута већу количину енергије од атомске бомбе бачене на Хирошиму.

У конвенционалном нуклеарном наоружању користи се фисија – раздвајање језгара атома, док се хидрогенска бомба заснива на фузији – спајању атомских језгара, што резултује знатно снажнијом експлозијом.

Совјети су своју хидрогенску бомбу испробали годину дана након Американаца, чиме је отпочела трка у наоружању "супербомбама".

Најснажнија детонирана хидрогенска бомба била је совјетска "Цар бомба", која је 1961. произвела експлозију од 50 мегатона.

Северна Кореја тврди да је јутрос спровела успешно тестирање своје хидрогенске бомбе.

Вест о тестирању севернокорејска телевизија је објавила неколико сати након што су агенције за праћење сеизмичких активности из више земаља детектовале потрес магнитуде 5,1 степен у близини севернокорејског комплекса за испитивање нуклеарног оружја.

Светске силе су осудиле тестирање бомбе, оценивши да тај потез угрожава безбедност региона и представља кршење резолуција УН.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. јул 2025.
27° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом