ФБИ: ИД израђује "аутентичне" сиријске пасоше
Џихадисти Исламске државе је запленила бар једну специјализовану машину за израду аутентичних сиријских пасоша и много празних примерака, упозорио је директор ФБИ Џејмс Коми.
Кривотворени пасоши штампани на тој машини могу терористима да помогну да се прикажу као избеглице из Сирије и тако прелазе границе.
Коми је рекао да Еф-Би-Ај има "разлога да верује" да су се припадници Исламске државе већ инфилтрирали у САД, напомињући да Биро будно прати ситуацију како би открио такве појединце.
"Обавештајна заједница је забринута да Исламска држава има способност и начин да производи лажне пасоше", рекао је директор ФБИ сведочећи пред Одбором за правосуђе америчког Сената.
Одељење за истраге Министарства за унутрашњу безбедност је прошле недеље послало полицији извештај о безбедности у коме се између осталог каже да је Исламска држава током летошњег упада у Деир Езор запленила бар једну машину за штампање пасоша, пренела је телевизија Еј-би-си која је имала увид у тај извештај.
У извештају се наводи и да су током упада у Деир Езор пронађене "кутије бланко пасоша."
"Будући да је прошло 17 месеци од када су Рака и Деир Езор пали у руке Исламске државе могуће је да су појединици из Сирије са пасошима "издатим" у тим градовима под контролом ИД допутовали у САД," упозорава се у извештају, преноси Раша тудеј.
У извештају се помиње да је у Турској пронађен сиријски пасош са бројем који указује да је штампан на територији под контролом Исламске државе.
Двојица бомбаша самоубица која су учествовала у нападима на Париз прошлог месеца имала су фалсификоване пасоше. Они су, како се верује, допутовали у Европу са избеглицама из Сирије.
И европски медији су раније јавили да је веома лако илегално добити пасош у Сирији. Холандски новинар Харалд Дорнбос је у септембру писао како је купио пасош са фотографијом премијера Марка Рутена. Пасош га је коштао 825 долара, а набавио га је у року од само 40 сати.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар