Оланд са Обамом о нападима у Паризу

Француски председник Франсоа Оланд разговарао је са Бараком Обамом и обавестио га о току истраге напада у Паризу. Оланд је наредио да се појачају ваздушни удари француских авиона против џихадиста Исламске државе у Ираку као и у Сирији.

Франсоа Оланд разговарао је са америчким лидером Бараком Обамом како би га обавестио о напредовању истраге о прошлонедељним нападима у Паризу, саопштено је из Оландовог кабинета.

Лидери Франсоа Оланд и Барак Обама размотрили су услове за "брзо решење ситуације у Сирији", уочи Оландове посете Вашингтону у уторак, наводи се у саопштењу Јелисејске палате.

У телефонском разговору Оланд и Обама нагласили су и војну сарадњу у Сирији, преноси АФП.

Амерички председник рекао је раније да екстремисти Исламске државе не могу бити елиминисани све док нема политичког решења у Сирији, а такво решење, како је истакао, неће бити могуће ако сиријски преседник Башар ел Асад остане на власти.

"Франсоа Оланд је дао неопходне инструкције за интензивирање војних операција које су у току у Сирији као и Ираку", наводи се у саопштењу, преноси АФП.

Саопштење је објављено након што се Оланд састао са министрима из свог кабинета и војним командантима.

Претходно је Француска затражила од Савета безбедности УН да одобри земљама да "предузму све неопходне мере" у борби против Исламске државе након што су џихадисти из те групе преузели одговорност за нападе у Паризу.

Нацрт резолуције коју је Француска поднела Савету безбедности од 15 чланова позива земље чланице да "удвоструче и координирају напоре да спрече и сузбију терористичке нападе које припрема првенствено ИД и групе повезане са Ал Каидом", преноси АФП.

Доњи дом француског парламента раније данас је изгласао закон о продужењу ванредног стања на три месеца, уведеног после напада у Паризу 13. новембра.

Тај закон ће се сутра наћи пред Горњим домом, преноси АФП.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. фебруар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом