Анкета: Већина Британаца за излазак из ЕУ

Више од 50 одсто Британаца жели да напусти Европску унију док је за останак 47 одсто, показује најновија анкета јавног мњења.

Акета агенције Сурвејшен спроведена је после медијских извештаја да је премијер Дејвид Камерон конкретно тражио промену односа Британије и ЕУ након чега је уследило и његово званично писмо Бриселу почетком ове недеље.

Камерон жели да се Британија изјасни за останак у "реформисаној ЕУ" на референдуму који је планиран за крај 2017. године, али је упозорио да би уколико се ЕУ оглуши о његове захтеве могао и сам лобирати за излазак, преноси Ројтерс.

Агенција Сурвејшсен је саопштила да се 53 одсто од 2007 испитаника анкетираних од 9. до 11. новембра изјаснило за излазак из ЕУ док 47 жели да остане, при чему се нису рачинали гласови неопредљених.

Поред тога, 22 одсто испитаника је рекло да ће Камерон вероватно направити добру нагодбу са ЕУ а већина је желела да се он усредсреди на ограничавање бенефиција за мигранте из ЕУ.

Камерон је тражио четири ствари - промену у погледу социјалних давања за мигранте из ЕУ, заштиту за земље изван евро зоне, изузеће Британије из принципа "све билжа унија" и успоствљање веће конкуренције.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 25. фебруар 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом