Читај ми!

Порошенко: Распоредити мировне снаге УН на границу с Русијом

Председник Украјине Петро Порошенко заложио се за размештање мировних снага Уједињених нација дуж границе с Русијом.

Чинимо све да доведемо мировне снаге с циљем да заштитимо Украјину од руске агресије, укључујући и неконтролисане делове украјинско–руске границе, рекао је Петро Порошенко на конференцији за новинаре у Кијеву.

Порошенко је, како је пренео Тас, раније рекао да Украјина има право да се обрати Савету безбедности Уједињених нација са захтевом да размести мировну мисију како би дошло до мира у земљи, преноси Танјуг.

Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров раније је рекао да иницијатива Кијева има за циљ да земљу подели на два дела и додао да Москва у Савету безбедности УН неће гласати за мировну мисију УН у Украјини.

Уједињене нације позвале су данас све стране у Украјини да у потпуности подрже прекид ватре, а након недавних војних дејстава која су изазвала забринутост да ће сукоб поново ескалирати.

"Прекид ватре мора бити у потпуности поштован а заштита цивила приоритет", рекао је на ванредној седници Савета безбедности шеф за политичка питања УН Џефри Фелтман.

У среду је у сукобима у граду Маринки страдало најмање 28 људи. "Развој догађаја око Маринке је забрињавајући", изјавио је пред Саветом безбедности заменик шефа посматрачке мисије ОЕБС-а Александер Хуг, додајући да војно решење очигледно није напуштено у корист политичког.

Хуг наглашава како кршења прекида ватре постају све чешћа и жешћа и како је испорука ракета "град" и система за лансирање ракета извор додатне забринутости.

Хитан састанак Савета безбедности УН затражила је Литванија, пошто је Порошенко рекао да је 9.000 руских војника присутно на територији Украјине и упозорио на опасност од "потпуне инвазије" Русије дуж целе заједничке границе.

Порошенко је изјавио и да ће у најскорије време бити представљена стратегија за повратак Крима, преноси Унијан.

"Могу да кажем да се стратегија приводи крају као целовит документ у Савету за националну безбедност и одбрану и да ће бити представљена у најскорије време... Крим остаје наш приоритет", рекао је Порошенко на конференцији за медије.

Према подацима УН, више од 6.400 људи је погинуло у борбама у источној Украјини између проруских снага и украјинске војске од априла 2014.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. фебруар 2026.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом