Кина "пумпа мишиће" у Јужнокинеском мору

Кина је поручила да има право да надгледа ваздушни простор изнад вештачки направљених острва у Јужнокинеском мору, после најновијег инцидента када је један амерички извиђачки авион наводно упозорен да ту област напусти.

Новинарска екипа Си-Ен-Ена известила је да је била сведок инцидента у среду када је диспечер кинеске морнарице осам пута затражио од извиђачког авиона америчких ваздухопловних снага "П8-А посејдон" да напусти простор изнад гребена Фајри крос, где Кина споводи опсежне радове, преноси Танјуг.

"Ово је кинеска морнарица... Ово је кинеска морнарица... Идите!", рекао је диспечер на одговор америчке посаде да лете међународним ваздушним простором, пренео је АП.

Портпарол кинеског министарства спољних послова Хонг Леј рекао је данас, на редовној конференцији за новинаре, да нема информација о наводном инциденту.

Хонг је, међутим, истакао да Кина "има право да надзире поменути ваздушни простор и море како би се осигурала национална безбедност и избегле поморске несреће".

"Надамо се да релевантне државе поштују суверенитет Кине над Јужнокинеским морем, да ће одустати од деловања која могу појачати контроверзе и имати конструктивну улогу у регионалном миру и стабилности", казао је Хонг.

Вијетнам, Филипини, Малезија и Брунеј полажу право на делове стратешки важног Јужног кинеског мора, али Пекинг тврди да та територија готово у целости припада Кини, што је изазвало забринутост у региону и шире.

Филипини су прошлог месеца изразили посебну забринутост због кинеске кампање присвајања коралних гребена у архипелагу Спратли, која је подстакла бојазни о могућности сталних кинеских база далеко у океану.

Кина је пак изразила забринутост због могућег плана САД за слање војних авиона и бродова како би се обезбедила слобода навигације у Јужнокинеском мору.

Амерички државни секретар Џон Кери, који је прошле седмице боравио у Кини, изјавио је да је том региону неопходна "мудра дипломатија" у погледу односа између Удружења земаља југоисточне Азије (АСЕАН) и Кине, очигледно мислећи на писте које САД верују да Кина гради на гребенима.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 17. јун 2024.
22° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије