субота, 26.09.2009, 20:54 -> 23:40
štampajГодишњица Женевске конвенције
Четвртом Женевском конвенцијом, потписаном пре 60 година, учињен је највећи напредак у заштити и побољшању положаја заробљеника, рањеника, болесника и бродоломника.
У седишту Уједињених нација у Њујорку обележена је 60. годишњица од усвајања Женевске конвенције о положају заробљеника рањеника, болесника и бродоломника, припадника оружаних снага, у рату.
Генерални секретар УН Бан Ки Мун рекао је, на па посебној седници посвећеној обележавању годишњице Конвенције, да снаге УН морају боље да сарађују са побуњеничким групама у конфликтним подручјима, како би се осигурало да се и такве групације у сукобима понашају у складу с правилима Конвенције.
"Морамо се више усредсредити на усклађивање хуманитарног права и деловање оружаних групација ван државних оквира", рекао је Бан Ки Мун.
Генерални секретар је нагласио да УН морају да буду спремне да разговарају са свим странама у сукобима, јер би се неуспех у том процесу могао одразити на повећање броја убијених или рањених цивила.
Према Женевској конвенцији, представници Комитета Црвеног крста, са седиштем у Женеви, имају право да посећују ратне и друге заробљенике, које се налазе у притвору, како би се уверили у поштовање њихових основних права.
Министарка спољних послова Швајцарске Мишлин Калми-Ре рекла је поводом обележавања годишњице да је потребно даље унапредити прописе и прилагодити их данашњим конфликтима.
"Свет и међународни конфликти су се променили и међународно право мора бити такво да се може носити са новим изазовима", рекла је Калми-Ре.
Женевске конвенције састоје се од четири споразума који су постали основа међународног права када је реч о регулисању хуманитарних питања.
Конвенције су потписане 1864, 1906, 1929. и 1949. године у Женеви, а сматра се да је последњом учињен највећи напредак у заштити и побољшању положаја заробљеника, рањеника, болесника и бродоломника.
После 1949. године Женевске конвенције ревидиране су протоколима више пута, а последњи пут је то било 2005. године.
Укупно 194 државе су потписнице Женевске конвенције, међу којима је и Србија.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар