четвртак, 19.03.2015, 18:30 -> 21:48
štampajСамит ЕУ у Бриселу, Грчка у првом плану
Главне теме дводневног самита европских лидера у Бриселу јесу стварање енергетске уније, ситуација у Украјини и санкције према Русији. Ипак, највише пажње привлачи састанак на маргинама самита о проблему грчког дуга.
Доналд Туск је организовао мини-самит на којем су учесници, осим Грчке, немачка канцеларка Ангела Меркел, француски председник Оланд и представници Европске централне банке.
Тако је питање Грчке још једном избило у први план, али званичници кажу да не треба очекивати одлуке већ консултације и боље разумевање.
После напетости и размене оштрих речи грчких и европских званичника, састанак би требало да разјасни услове за наставак европске помоћи Грчкој.
"Европској унији су потребне јасне политичке иницијативе које поштују демократију и европске споразуме да бисмо изашли из кризе и покренули раст", рекао је премијер Грчке Алексис Ципрас.
"Договор са Грчком је постигнут 20. и потврђен 24. фебруара и сада треба да буде спроведен. Грчка треба да спроведе реформе на које се обавезала, а ЕУ да пружи финасијску помоћ", каже председник Француске Франсоа Оланд.
Немачка канцеларка Ангела Меркел каже да не би требало очекивати одлуке или помаке после састанка са грчким премијером.
"То неће бити данас, јер одлуке доноси еврогрупа, а ми данас имамо и друге теме као што је стање у еврозони и Украјина", истиче Ангела Меркел.
Лидери ЕУ неће уводити нове санкције Русији, али ће постојеће везати за спровођене споразума из Минска.
У зависности од развоја ситуације на истоку Украјине, биће накнадно одлучено да ли ће санкције које су на снази до јула бити продужене до краја године.
Иако су се балтичке земље и Велика Британија залагале за одлуку о продужењу већ данас, одлука ће вероватно бити остављена за самит у јуну.
Друга важна тема, такозвана Енергетска унија, такође се индиректно бави односима са Русијом, као главним снабедавчом гаса.
Пакет мера који је на столу предвиђа изградњу интерконекција између земаља чланица које омогућују размену енергије у случају прекида дотока руског гаса, поштовање ЕУ закона приликом билатералних споразума са Русијом и могућност заједничког наступа при куповини гаса.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар