четвртак, 19.03.2015, 08:33 -> 21:46
štampajИсламска држава преузела одговорност за напад у Тунису
Екстремистичка организација Исламска држава преузела је одговорност за јучерашњи смртоносни напад на музеј у Тунису.
Припадници те организације данас су објавили видео-снимак изјаве којом су преузели одговорност за јучерашњи напад, у којем је убијено 23 особе, од чега 18 странаца. Запретили су новим нападима.
Девет особа ухапшено је због напада у Музеју Бардо, саопштила је канцеларија председника Туниса.
У саопштењу се наводи да је пет ухапшених директно повезано с нападом, а да су још четири особе у вези с нападачима, али су ван туниске престонице.
Двојица нападача обучавани су у кампу џихадиста у Либији, саопштила је Влада Туниса.
Тунишански министар унутрашњих послова Рафик Чели навео је да су нападачи били регрутовани у џамијама у Тунису да би отпутовали у Либију у септембру прошле године, пренела је агенција Ројтерс.
Претходно је премијер Туниса Хабиб Есид рекао да је један од нападача од раније познат обавештајним органима те земље.
Хабиб Есид је у интервјуу радио станици РТЛ рекао да власти Туниса сарађују са другим земљама како би сазнале више информација о убијеним нападачима, за које је објављено да се зову Јасин Лабиди и Хатем Качнауи, пренела је агенција АП.
Лабиди је од раније био познат обавештајним органима, иако "ни због чега посебног", рекао је премијер Туниса, преноси Танјуг.
У међувремену су луку туниске престонице напустила два крузера са којих су жртве јучерашњег напада.
Компанија "МСЦ крузис" је саопштила да је са њиховог брода "Сплендида" погинуло девет путника, 12 је повређено, а за шест се и даље трага, док су са брода "Коста Фасиноса" саопштили да се 13 путника није вратило са копна.
Савет безбедности УН осудио напад
Тунис је у шоку дан после напада на Национални Бардо музеј, а председник те земље Бежи Каид ел Себси прогласио је "рат тероризму до истребљења" а за данас је најављено одржавање више протеста против тероризма.
Ел Себси је у обраћању нацији касно синоћ рекао да треба да разумеју да је Тунис у рату против тероризма и да га "дивље мањинске групе" неће заплашити.
"Рат против њих биће настављен до истребљења", рекао је туниски председник.
У међувремену, широм Туниса већ су организовани протести, а окупљени су узвикивали "Тунис је слободна земља, доле тероризам" и "Наша дужност је да ослободимо Тунис".
"Након последњих избора мислили смо да смо направили велики корак ка стварној демократији, али оно што се десило је као нокаут за нашу будућност. Без речи смо због напада тако близу згради нашег парламента", рекао је један од окупљених, младић Мохамед Насри, пренео је Гардијан.
Чланице Савета безбедности УН изразиле су саучешће породицама жртава напада у музеју Бардо у Тунису и затражиле да починици овог "подлог терористичког напада" буду изведени пред лице правде.
"Изражавамо искрено саучешће породицама жртава овог ужасног напада, као и влади Туниса и владама земаља чији су држављани страдали у нападу", наводи се у саопштењу Савета безбедности.
Чланице Савета безбедности затражиле су да "починиоци подлог терористичког напада и они који су га финансирали буду изведени пред суд" и апеловали на све земље да у том циљу активно сарађују с туниским властима.
Генерални секретар УН Бан Кимун такође је осудио напад на музеј Бардо и изразио солидарност с Тунисом.
У нападу у музеју Бардо у главном граду Туниса јуче је погинуло 19 особа, међу којима 17 страних туриста.
Премијер Туниса Хабиб Есида потврдио је да су међу убијенима туристи из Италије, Француске, Колумбије, Јапана, Шпаније, Аустралије и Пољске.
Музеј Бардо, познат по својој колекцији антиквитета, једна је од туристичка атракција у Тунису.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар