уторак, 17.02.2015, 20:44 -> 22:02
štampajНетанјахуoви у афери "раскош" уочи избора
Само месец дана пре општих избора, израелски премијер Бењамин Нетанијаху суочио се са новим скандалом, након што је државни контролор објавио да се прекомерно трошило на премијерове резиденције.
Нетанијахуова супруга Сара се у исто време суочила с новим критикама да је ситничава и могућом оптужбом за безбедносни прекршај након што се на једном видео снимку жалила на оронулу кухињу у званичној резиденцији у Јерусалиму, преноси Танјуг.
Нетанијахуови противници иначе покушавају да прикажу како живи раскошно и да нема осећаја за проблеме просечних Израелаца.
Његови савезници су те оптужбе љутито одбацили, означивши их настојањима да се скрене пажња с озбиљних изазова који се тичу безбедности земље.
Контролор Јосеф Шапира је у свом извештају навео велике суме јавног новца потрошене на храну, намештај и одржавање башти у званичној резиденцији супружника Нетанијаху и њиховог приватног дома у граду Цезареји на обали Средозменог мора.
Такође је наведено да је Сара Нетанијаху себи узимала депозит од враћених боца купљених за званичне вечере и ручкове.
Нетанијахови су и раније били изложени таквим критикама, подсећа Асошијетед прес и додаје да је Нетанијаху познат као љубитељ цигара и коњака у друштву, док је његова супруга на удару због скупих навика и наводног насилног понашана према послузи.
Супружници оптужују израелске медије за лов на вештице против њих. У издатом саопштењу Нетанијаху је рекао да поштује налазе контролора и обећао да ће применити препоруке како би се узалудни трошкови смањили. У исто време он је критиковао медијску кампању, за коју је рекао да покушава да га збаци с власти.
"Апсолутно не постоји индикација ни о каквом нападу на јавни итнегритет и сигурно нема индикације о било кавом криминалном преступу", рекао је он.
"Вербално малтретирање послуге"
Бивши члан послуге поднео је тужбу у којој тврди да се према њему нису односили како ваља и да га је Сара Нетанијаху вербално малтретирала.
Мени Нафтали каже да га је она назвала у три сата ноћу да се жали како је купио млеко у пластичној кеси уместо у тетрапаку. У другом случају га је грдила што је цвеће у вази старо један дан.
Нетанијаху је рекао да су трошкови значајно опали у две године после одласка Нафталија, за кога је рекао да је био огорчен бивши јавни службеник.
Током година објављивани су извештаји у високој цени одржавања резиденција, чишћења, намештаја, одеће и шминке, као и 127.000 долара из јавних фондова потрошених на специјалну кабину за спавање у авиону.
Избили су на видело и претерани трошкови за миришљаве свеће и сладолед с укусом пистаћа. Петнаестоминутни видео снимљеним са циљем да се види како Нетанијахуови не живе раскошно постављен је на Фејсбук у петак, неколико дана пре извештаја контролора.
На снимку Сара Нетанијаху открива дизајнеру ентeријера Мошику Галамину скроман дом у коме су оштећена врата и прозори, теписи, лампе прашњаве и како се гули фарба са зидова.
Она наглашава како нису имали новца да уреде резиденцју за посету председника САД Барака Обаме који је морао да седи на каучу умрљеном кафом.
Галамин, водитељ популарног ТВ шоа о преуређењу домова, рекао је да је он финансирао снимање, што су опозициони посланици означили кршањем закона о финансирању израелских кампања.
Бивши шеф израелске безбедносне службе Шин бет је филм означио озбиљним кршењем безбедности, додавши да би терористичке групе платиле велику суму да дођу до таквог увида у дом израелског премијера. Можда иронично или не у позадини снимка чула се музика из серије Кућа карата.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар