Читај ми!

Породице погинулих траже одговор од Малезије

Чланови породица путника несталог малезијског авиона траже од малезијских власти да им кажу шта се догодило с њиховим ближњима.

Породице кинеских путника авиона "Малезија ерлајнс", који се срушио у Индијском океану 8. марта, тврде да нису добили довољно информација о несрећи у којој су нестали њихови рођаци и пријатељи, преноси Танјуг.

Рођаци и пријатељи путника из Кине тврде да нису добили довољно информација о несрећи и траже да се лично састану с малезијским премијером и министром саобраћаја.

Десет авиона и осам бродова тренутно у Индијском океану трагају за остацима авиона, који је 8. марта нестао с 239 путника и чланова посаде.

Неке породице путника из овог авиона, међу којима је било 153 Кинеза, одбиле су да прихвате објашњења малезијских власти о несрећи и оптужиле их да крију праву истину, пренео је Би-Би-Си.

Пошто су допутовале у Куала Лумпур, породице кинеских путника обратиле су се јавности на конференцији за новинаре, узвикујући: "Хоћемо доказе!" и носећи транспаренте с натписима: "Предајте нам убицу!" и "Вратите нам рођаке!"

Представник породица кинеских путника Ђанг Хуи рекао је да оне желе да се власти Малезије извине због тога како су се на почетку поставиле према трагедији, као и због изјаве премијера Наџиба Разака да се авион срушио и да у несрећи нема преживелих.

Ђанг је додао и да су ове информације послате у јавност "без директних доказа и осећаја одговорности".

Малезијски министар саобраћаја Хишамудин Хусеин јуче је обећао да ће потрага за "преживелим путницима и члановима посаде, ако их има" бити настављена, иако су од пада авиона у Индијски океан прошле три недеље.

Малезијски авион са 239 путника и чланова посаде нестао је са цивилног радара 8. марта, убрзо након полетања из Куала Лумпура за Пекинг.

Бродови и авиони неколико земаља претражују велике делове Индијског океана западно од Аустралије - неколико стотина километара од копна.

Сателити и авиони су уочили велики број објеката који плутају, али до сада ни за један од њих њије потврђено да је део олупине авиона.

Малезијске власти тврде да је неко намерно преусмерио авион са планиране путање, а истрага је усмерена на пилота. Полиција је запленила симулатор лета који је пилот направио у својој кући, а агенти ФБИ покушавају да дођу до података који су изрбисани са хард диска симулатора.

Хишамудин је рекао да "нема ничег сумњивог на симулатору, али да ће то, наравно, морати да потврди шеф полиције зато што он и полиција од првог дана раде заједно са ФБИ".

Он је додао да су у истрагу укључени и ЦИА, кинеска обавештајна служба и британски МИ6.

Аустралијски премијер Тони Ебот у међувремену је изјавио да су у току припреме за доношење локатора црне кутије у област у којој се одвија потрага за несталим авионом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 22. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом