Читај ми!

Праћени путници на аеродрому у Канади

Канадска агенција за праћење електронских комуникација користила је бесплатан интернет сервис на једном канадском аеродрому како би пратила уређаје путника. То стоји у документу који је обелоданио Едвард Сноуден, а који је на свој сајт поставило Удружење канадских емитера.

Тајни документ који је обелоданио одбегли амерички агент Едвард Сноуден, показао је да је канадска агенција за праћење електронских комуникација искористила информацију са бесплатног интернет сервиса на канадском аеродрому да би пратила бежичне уређаје хиљада путника.

Према овом извештају, канадска безбедносна служба за праћење комуникација, користила је информацију из аеродромског система бежичног интернета током две недеље.

За сада није објављено о којем је аеродрому реч, пренео је АП.

Агенција је на овај начин могла да прати путнике најмање недељу дана, и док се налазе на другим локацијама широм Канаде, на којима постоји систем бежичног интернета.

Документ је обелоданило Удружење канадских емитера и поставило га на свој веб сајт.

Према њему, агенција је пратила податке о локацијама и телефонским бројевима одлазних и долазних позива, али не и њихов садржај.

Агенција је највероватније прикупљала првенствено податке страних обавештајних служби, пресрећући разговоре и интернет саобраћај.

Овакву активност законом је забрањено спроводити на Канађанима, без судске дозволе.

Портпаролка Агенције Лори Саливан, рекла је да ниједан Канађанин нити страни путник није био праћен ни прислушкиван и да никакве информације нису прикупљене ни употребљене.

Истакла је да документ представлај техничку презентацију између специјалиста за математичке моделе, који се свакодневно користе да се открију потенцијалне претње од страних терориста.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом