Читај ми!

Државна администрација САД пред колапсом?

Више од трећине запослених у државним институцијама САД биће послато на принудне одморе ако се републиканци и демократе до поноћи не договоре о усвајању буџета за нову фискалну годину. Скоро извесно да компромис неће бити постигнут. Закон о здравственом осигурању узрок размимоилажења.

Сједињене Америчке Државе припремају се за престанак финансирања низа федералних активности. Између осталог, више од трећине запослених у државним институцијама било би послато на принудне одморе ако се републиканци и демократе до вечерас у поноћ не договоре о усвајању буџета за нову фискалну годину, јавља Танјуг.

Сенат Сједињених Америчких Држава одбио је данас поподне предлог буџета који је претходно изгласан у Конгресу, у коме републиканци имају већину, према коме би у наредних годину дана била одложена примена закона о здравственом осигурању, такозваног "Обамакера".

Сенат је усвојио сопствену верзију буџета, који предвиђа средства за "Обамакер", одбацивши тако претходно предложено законско решење и вративши нови предлог поново на одлучивање у Конгрес.

За овај предлог је гласало 54 сенатора, а против је било њих 46.

Сада је већ скоро извесно да буџет неће бити изгласан, пошто су скоро никакве шансе да данас поподне Конгрес који контролишу републиканци прихвати овај "демократски" предлог буџета.

Рок за усвајање буџета за наредну фискалну годину у САД истиче вечерас у поноћ по источноамеричком времену.

У случају да компромис не буде постигнут током данашњег дана, велики број Американаца запослених у државној управи, ускоро ће бити принуђен да оде на непланирани принудни одмор.

Процене говоре да ће привремено без посла остати око 825.000 од два милиона запослених који плате добијају из државног буџета.

Најважније државне активности на пољу безбедности, као што је рад полиције и активности војске, биће настављене, али је неизвесно до када ће бити финансиране платама.

Како преноси телевизија Ен-Би-Си, од четвртка ће почети састанци на којима ће бити донете одлуке о вишку запослених, а биће направљени и планови о броју људи који ће бити послати кућама.

Председник синдиката Федерације запослених у државној управи САД каже да би половина њихових чланова могла да остане без посла због престанка финансирања.

Процењује се да ће судови нормално наставити да раде до 15. октобра, до кад имају средства од судских такси и других извора прихода, али је неизвесно у ком обиму би након тога наставили да раде, и са колико људи.

Директор за административне послове америчких судова Џон Бејтс каже да би се после тог датума наставиле само основне активности и додаје да би "сваки суд имао право да одлучи колико је људи неопходно".

Федерални судови ће на исти начин наставити да раде, при чему ће особље које је у њима запослено радити без плата, које ће добити када се оконча буџетска криза.

Агенције за заштиту животне средине најугроженије

Најтеже ће бити погођени административци из агенција за заштиту животне средине, пошто процене говоре да ће скоро свих 17.000 запослених на нивоу читаве Америке бити упућено на принудне одморе.

НАСА је објавила да до 6. новембра нема у плану ниједно лансирање својих летелица у орбиту, тако да ће сви, сем неколико стотина од 18.000 запослених, такође бити упућени кућама.

Становници престонице Вашингтона биће посебно погођени мерама, зато што се велики број федералних институција баш ту налази. У случају да се буџет не изгласа, прво ће бити обустављено одношење смећа.

Да у несрећи има и среће, говори податак да током ванредних мера неће бити наплаћивано паркирање, јер ће запослени и у том департману бити на принудном одмору. Такође, неће радити ни станице за издавање возачких дозвола и личних карата.

Пентагон је саопштио да ће нормално наставити са активностима, али уз напомену да ће велики број цивилних лица, која су на служби у војсци, бити упућено на принудни одмор.

Биће затворени и национални паркови које финансирају федералне власти, као и градске библиотеке и сви "Смитсонијанови" музеји у Вашингтону, који су под савезном надлежношћу и у које је улаз бесплатан.

Грађани САД који желе да изваде пасош саветују се да одмах предају документа, пошто ће велики број запослених у Стејт департменту бити ван посла, па ће цео процес много дуже трајати.

Приликом последње буџетске кризе, крајем 1995. године, која је трајала три недеље, око 200.000 захтева за пасош није уопште процесуирано током трајања кризе.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 12. фебруар 2026.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом