понедељак, 12.08.2013, 11:08 -> 12:33
štampajИндија произвела свој први носач авиона
Представљен први индијски носач авиона домаће производње. "ИНС Викрант" ући ће у оперативну употребу 2018. године. Премијер Индије истакао да је у питању "џиновски корак" за нацију.
Индија прославља први носач авиона домаће производње, што представља прекретницу у јачању војних капацитета ове земље, али и њеног кредибилитета у региону јужне Азије.
Носач авиона "ИНС Викрант" ући ће у оперативну употребу 2018. године. Индија ће тада бити сврстана међу пет светских нација која имају носаче авиона властите производње чиме ће вероватно подстаћи и Кину да се придружи елитном клубу у којем су Британија, Француска, Русија и Сједињене Државе.
Министар одбране Ак Антони је, док је стајао испред огромног сивог трупа брода на свечаности у граду Кочи, рекао да је то изузетен тренутак, али је напоменуо да је то само први корак на дугом путу који предстоји Индији.
Први индијски носач авиона, који ће бити опремљен оружјем и машинеријом и тестиран у наредне четири године, представљаће главну предност за земљу која се надмеће за утицај у Азији, кажу аналитичари.
"'Викрент' ће пловити у региону Индијског океана где се сударају светски комерцијални и економски интереси. Индија развија капацитете стално имајући Кину на уму", оцењује војни експерт Рахул Беди у изјави за АФП.
Индија је најавила да је и њена прва нуклеарна подморница домаће производње спремна за поморско тестирање како би постала потпуно оперативна. Премијер Манмохан Синг рекао је да је то "џиновски корак" за нацију.
Десетине милијарди потрошено на модернизацију
Њу Делхи троши десетине милијарди долара на унапређење своје војне технике која углавном потиче из совјетске ере, а све у циљу јачања своје одбране.
Успеси у индијском програму ракета дугог домета су пригушени досадашњим скупим неуспесима у развоју властитог авиона и копненог наоружања због чега Индија у великој мери зависи од увоза.
По војним капацитетима Индија заостаје за Кином и утолико је значајније то што је Делхи успео да претекне свог регионалног ривала у трци за развојем носача авиона домаће производње.
И Пекинг гради свој први носач у бродоградилишту код Шангаја. Индија већ има у употреби један носач авиона "ИНС Вират", британске производње стар 60 година који је купила 1987. године, али ће он постепено изаћи из употребе.
Од свог савезника Русије, Делхи такође очекује испоруку трећег носача "ИНС Викрамадитја" крајем ове године.
"ИНС Викрант" (чије име значи храбар) је брод тежине 40.000 тона који ће носити борбене авионе типа МИГ-29 руске производње и друге лаке летелице.
Док су му труп и опрема домаће производње, већи део наоружања ће бити увезен, као и погонски систем.
Аналитичари сматрају да ће први индијски носач авиона "повећати кредибилитет Индије, али да неће угрозити равнотежу моћи са Индијом".
"Његова примарна улога је да заштити нашу поморску флоту и неће бити кориштен за копнене нападе", рекао је пензионисани адмирал Раџа Менон за АФП.
Индијска морнарица тренутно ради на 39 бродова, а планира се изградња још два носача авиона.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар