среда, 26.06.2013, 12:17 -> 13:33
štampajМекејнов "берлински зид" према Мексику
Амандманом на Закон о имигацији, САД добија нови Берлински зид. "Тараба" на мексичкој граници биће дугачка 1.130 километара, број граничара ће се удвосручити са 20 на 40 хиљада, а систем надзора "прогутаће" милијарде долара.
Сенатор Џон Мекејн рекао је да ће амандман на амерички закон о имигацији условити да САД добије "најмилитаризованију границу" од пада Берлинског зида 1989. године.
Двострани амандман који ће бити придодат Закону о имиграцији удвостручиће број граничних полицијаца са 20 на 40 хиљада, условиће изградњу 1.130 километара ограде дуж америчко-мексичке границе, а напредни систем надзора коштаће милијарде долара.
Проблем, како наводе скептици, лежи у чињеници да ће зид према Мексику 1.130 километара, мада је укупна дужина границе између САД и те државе око 3.000 километара.
Читав пројекат почела је администрација Џорџа Буша 2006. године, упркос жестоким протестила латиноамеричких држава и америчких либерала, који су оптужили Вашингтон да покушава да се "огради" од сиромаштва.
На изградњу ове ограде већ су потрошене милијарде долара, а уз прилично неубедљиву "тарабу" постављене су камере и детектори покрета, па Американци тврде да је, сада, та граница обезбеђена као просечна самопослуга.
Амерички председник Барак Обама обуставио је даљу градњу ограде 2010. године.
У претходних 13 година, у покушајима да пређу границу, на различите начине, погинуло је више од 5.000 људи.
Амандман је у понедаљак изгласан у Сенату, великом подршком републиканаца, што присталицама овог закона даје наду да ће бити усвојен и у Горњем дому.
Зид ће ојачати границу, али ће исто тако бити пандан некадашњем Берлинском зиду, рекао је сенатор Мекејн за Си-Ен-Ен.
"Сматрам да ово није само довољно, већ и више него довољно", додао је Мекејн, истакавши да ће америчко-мексичка граница бити "најмилитаризованија" од пада Берлинског зида.
Како је истакао, та мера ће задовољити све критичаре, уз помоћ које ће се решити проблем 11 милиона илегалних имиграната.
Ако амандман прође и реформа буде примењена, америчка гранична ограда биће седам пута дужа о Берлинског зида, а чуваће је четири пута више стражара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар