петак, 26.04.2013, 19:03 -> 19:43
štampajОсуђени завереници из Бирмингема
Лидер терористичке ћелије из Бирмингема осуђен на доживотну казну затвора. Осуђено укупно једанаест припадника групе која је планирала "други 11. септембар" у Великој Британији.
Ирфан Насир, вођа групе која је, инспирисана ал-Каидом, планирала "други 11. септембар" у Британији, по угледу на терористичке нападе у САД 2001, осуђен је на доживотну казну затвора, без могућности за условно ослобађање првих 18 година.
Према речима судије Ричарда Енрикеса 31-годишњи Ирфан Насир био је вођа и инспиратор завере, а још двојица - Ирфан Калид и Ашик Али осуђени су на 18, односно 15 година робије.
Поред њих осуђено је још осам завереника, којима су одређене затворске казне у трајању од највише 12 година.
Тужиоци су истакли да су осуђеници, инспирисани проповедима екстремистичког проповедника Анвара ал-Авлакија, хтели да детонирају осам бомби и изазову крвопролиће које би било масовније од напада у Лондону 2005. године, када су убијене 52 особе, јавио је АП.
Завера је откривена пре него што је група изабрала конкретне мете и направила бомбе, а полиција је заверенике ухапсила пре две године у Бирмингему.
Тројица вођа групе путовали су у Пакистан ради обуке у справљању отрова, бомби и оружја, а по повратку у Енглеску почели су да регрутују истомишљенике и прикупљају новац на улици, наводно за муслиманске хуманитарне организације.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар