Читај ми!

Британија, страх од "најезде" радне снаге

Иако невољно земље ЕУ мораће крајем године да отворе границе и за бугарске и румунске раднике. Британци отворено кажу да им то смета.

Земље европске уније крајем године ће морати да отворе своје границе за бугарске и румунске раднике. Велика Британија каже да ће јој дошљаци из најсиромашнијих држава уније, бити на терету.

Британија је једна од десет земаља које су одложиле отварање свог тржишта рада на максималних седам година. И даље су опрезни, јер сматрају да масовни прилив Бугара и Румуна представља претњу за британско тржиште рада. Зато не чуди негативна кампања који су први почели медији.

Позвали су Британце да употребе машту и сруше лажну слику да су енглеске улице поплочане златом и да њима тече мед и млеко. На то није изостао ни одговор Румуна и Бугара.

"Не морамо да трпимо увреде. И ми смо покренули сајт како би Британци и Румуни могли да размена мишљења. Нека они дођу код нас, немамо ништа против", каже Клаудиу Пандару , уредник румунског часописа Гандул.

"Поново смо жртве политичких игара. Када прођу избори у Великој Британији, о овоме нико неће причати", сматра Консатантин Бачваров из Бугарске.

У британском министраству унутрашњих послова кажу да не спроводе негативну рекламну кампању.

План им је да до 2015. смање број досељеника, са неколико стотина хиљада на неколико десетина хиљада. Ипак, министар планирања признаје да је изнервиран због новог таласа имиграната из бивших комунистичких земаља, јер осим посла добијају и држављанство и станове.

Конзервативни посланици предњаче у критикама. Партија Нејџела Фариџа, познатог евроскептика и националисте, послала је своје представнике у Бугарску. Атмосфера далеко од пријатељске.

"Шта овај човек ради овде. Он нас мрзи и мора да нам се извини", истиче Волен Сидеров, лидер бугарске десничарске партије Атака.

"Немам ништа против Бугара. Мислим да су људи добри. Али постоје озбиљни проблеми у Бугарској",истиче

Пол Њутал из Партије за независност Уједињеног краљевства каже да нема ништа против Бугара, али додаје да у Бугарској постоје озбиљни проблеми.  

Криза чини своје, на тржиштима рада је већ тесно. Аналитичари не очекују масован одлазак радне снаге из Бугарске и Румуније.

"Велики таласи миграције већ су се догодили након транзиције 1989. и либерализације визног режима 2001. године. Осим тога, Бугари одлазе углавном у Шпанију, где нема ограничења, и у Немачку", каже Јавор Сидеров , аналитичар.

Укидањем рестрикција, на Острву у наредних пет година очекују око 250 хиљада радника. Све има своју добру и лошу страну, велики број имиграната користи економији, али доноси проблеме. Британска влада разматра нова правила, јер не жели да буде држава у коју је најједноставније отићи.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 16. јун 2024.
28° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије